Najpopularniejsze rodzaje sushi. Jakie sushi zamówić na Śląsku?

Sushi to danie, które w Polsce zyskuje coraz więcej zwolenników. Ta japońska potrawa kojarzy się głównie z ryżem, wodorostami i rybą. Jednak zarówno kompozycja składników, jak i sposób podania mogą być różnorakie. Poniżej prezentujemy najpopularniejsze rodzaje sushi. Które z nich zamówić na Śląsku?

Gdzie zamówić sushi na Śląsku?

Choć dzisiaj sushi kupić można nawet w markecie, to aby w pełni cieszyć się wyjątkowością tego japońskiego dania, zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest kupienie go w restauracji, która specjalizuje się w jego przyrządzaniu. Dzięki temu ma się gwarancję świeżości. Smaczne sushi zamówisz na Śląsku w Sakana Sushi & Sticks, gdzie dbają o wysoką jakość składników i przygotowywanie kawałków zgodnie ze sztuką. A jakie rodzaje sushi warto wypróbować?

Najpopularniejsze rodzaje sushi i ich nazwy

Dla nas sushi to przede wszystkim orientalny przysmak. Warto wiedzieć, że przed wiekami potrawa ta była przede wszystkim sposobem na zakonserwowanie ryb i owoców morza. Stąd dodatek octu. Mięso owijano ryżem i zakopywano w ziemi. Dzisiaj sushi spożywane jest z reguły tuż po przyrządzeniu, ale to ocet nadaje potrawie charakterystyczny, kwaskowy smak. Na przestrzeni wieków sushi znacznie ewoluowało. Kucharze całego świata stworzyli ich kilkadziesiąt rodzajów. Które z nich są najpopularniejsze?

Nigiri to właśnie jeden z najstarszych, najprostszych rodzajów sushi. Jego nazwa bierze się od japońskiego czasownika nigiri, a więc ugniatać. To ręcznie formowane porcje ryżu, na których kładzie się kawałek ryby, owoców morza lub tamagoyaki – japońskiego omleta. Aby wydobyć pełnię smaku, dodaje się odrobinę wasabi (ostry chrzan).

Maki sushi również cieszy się ogromną popularnością. To odmiana z charakterystyczną ciemną obwódką. „Maki” po japońsku znaczy rolować. To rodzaj sushi w postaci rolki ryżu z dodatkami (ryby, owoce morza i warzywa), która zawinięta jest w sprasowane wodorosty nori, a następnie jest pokrojona na kawałki. Aby uformować maki, używa się specjalnej bambusowej maty.

  • Hosomaki jest najmniejsze, to cienkie maki, a więc pokrojone na kawałki o 2-3 cm grubości. Co znajdziemy w środku algi i ryżu? Najczęściej rybę (tuńczyk, łosoś, węgorz), krewetkę, paluszki surimi, awokado lub warzywa takie jak ogórek zielony, pędy bambusa, rzodkiew, tykwa.
  • Futomaki to bogatsza wersja maki, bo składa się z minimum 4 dodatków. Oczywiście zazwyczaj są to ryby, owoce morza, warzywa, grzyby lub serek. Futomaki ma zdecydowanie większą średnicę niż hosomaki (ok. 4-6 cm). Futomaki często układa się tak, by z jego wnętrza wystawały dłuższe kawałki, przez co na talerzu prezentują się oryginalnie.

Uramaki sushi to niejako odwrócone maki. Te odmiany sushi różnią się kolejnością kładzenia kolejnych warstw. W przypadku uramaki jako pierwszy układany na macie jest klejący się ryż, a następnie liście nori i pozostałe dodatki. Bardzo często gotowe uramaki obtacza się w sezamie, dzięki czemu trzyma formę, ale i przyjemnie chrupie. Wybrać można również uramaki posypane drobny kawiorem. Najpopularniejsza jest amerykańska odmiana uramaki – California maki, która składa się z ogórka, awokado i surimi w środku.

Jakie sushi zamówić?

Sushi to danie kuchni japońskiej, które nie tylko rewelacyjnie smakuje, wspaniale prezentuje się na stole, ale też daje uczucie sytości na długo oraz jest bardzo zdrowe. Co istotne, jest to potrawa, wokół której stworzony jest savoir-vivre. Trzeba wiedzieć, jak zachować się przy stole i jak jeść sushi. A jakie sushi zamówić? Najlepiej postawić na zestaw, w którym znajdują się różnego typu rolki sushi, by sprawdzić, która z nich najbardziej przypadnie do gustu.