Jesień zmienia drogi w pułapkę. Policja apeluje o wymianę opon i odblaski

Pierwsze opady śniegu i mokre liście szybko pogarszają warunki na drogach. Służby przypominają o przygotowaniu pojazdów i zachowaniu ostrożności zarówno przez kierowców, jak i pieszych.
Jesienna aura — wcześniej zapadający zmrok, deszcz, mgła i opady śniegu — zwiększa ryzyko na jezdniach. Mokra lub oblodzona nawierzchnia oraz zalegające liście mogą znacząco wydłużyć drogę hamowania. Policja apeluje o dostosowanie stylu jazdy do warunków.
Dla kierowców źródło podaje konkretne zalecenia. Należy wymienić opony na zimowe i sprawdzić bieżnik oraz ciśnienie w oponach. Trzeba zadbać o sprawność oświetlenia, wycieraczek i zimowy płyn do spryskiwaczy. Przed wyruszeniem w drogę trzeba usunąć śnieg, szron i lód z szyb, lusterek, reflektorów i dachu pojazdu. Kierowcy powinni dostosować prędkość do warunków, zachować odpowiedni odstęp od poprzedzającego pojazdu i być szczególnie czujni przy przejściach dla pieszych.
Apel dotyczy także pieszych. Należy nosić elementy odblaskowe, zwłaszcza poza terenem zabudowanym i w miejscach nieoświetlonych. Pieszy musi upewnić się, że kierowca go widzi, zanim wejdzie na przejście - droga hamowania na śliskiej nawierzchni jest dłuższa. Trzeba unikać wchodzenia na jezdnię zza autobusów, zaparkowanych pojazdów lub innych przeszkód, a przechodzić w miejscach wyznaczonych i przewidywalnie.
Apel przypomina o wzajemnej ostrożności i odpowiedzialności. Rozsądek i właściwe przygotowanie pojazdu zwiększą szanse bezpiecznego dotarcia do celu.
na podstawie: Policja Racibórz.
Autor: krystian
Ostatnie Artykuły

Bibliotekarze z Raciborza i Karwiny zamknęli projekt, ale nie współpracę

W sądzie w Raciborzu padło ostrzeżenie o sieci, która zbiera żniwo

W bibliotece na Ostrogu powstaną perfumy skrojone na własny zapach

Gdy „nie” buduje bliskość w bibliotece padły ważne pytania o granice

Policyjny sprzęt w Ekonomiku przyciągnął uczniów bardziej niż zwykła lekcja

Ceny paliw w Polsce: Dlaczego kurs dolara i ropa Brent decydują ile płacisz na stacji?

Skoda zakończyła jazdę na latarni - kierująca miała 2 promile

Wielkanocne pułapki na drogach i parkingach - policja ostrzega przed błędami

Jeden telefon od wnuczka i oszczędności znikają - Racibórz ostrzega

W bibliotece w Raciborzu woda stała się bohaterką lekcji, zabawy i eksperymentów

Volvo Car Poland z rekordem rejestracji w 2025 r. Nowości w ofercie na 2026 r. z myślą o dalszej elektryfikacji

Seniorzy w Raciborzu usłyszeli, jak działają najpopularniejsze oszustwa

Hulajnogi i prawo pod lupą - policja ostrzegła młodzież w Raciborzu

