Konkurs Młodzi konstruktorzy w SOWA – uczniowie budują karmniki dla ptaków

W Strefie SOWA robi się warsztatowo i przyrodniczo – pomysłowe karmniki mają trafić na balkony i do parków Raciborza. Organizatorzy liczą na kreatywność dzieci i proekologiczne materiały, a w tle jest realna korzyść dla ptaków. To propozycja dla uczniów szkół podstawowych, którzy chcą połączyć rękodzieło z troską o przyrodę.
- SOWA zaprasza młodych konstruktorów na konkurs i zbiórkę prac
- Jak powstają karmniki w Raciborzu – materiały, wykonanie, zasady
- Praktyczne wskazówki i co to znaczy dla mieszkańców
SOWA zaprasza młodych konstruktorów na konkurs i zbiórkę prac
Do udziału zaproszeni są uczniowie klas I–VIII. Organizator — Strefa Odkrywania Wyobraźni i Aktywności SOWA — prosi, by każdy karmnik był bezpieczny dla ptaków, funkcjonalny i estetyczny, wykonany z możliwie ekologicznych materiałów. Prace należy dostarczyć osobiście do siedziby SOWA — ul. Ocicka 52, wejście od ul. Żorskiej 2 — w godzinach otwarcia placówki do 28 lutego 2026 r. Wyniki zostaną ogłoszone na stronie SOWA oraz na profilu Facebook SOWA Racibórz w dniu 12 marca 2026 r.. Na laureatów czekają nagrody rzeczowe i dyplomy.
Jak powstają karmniki w Raciborzu – materiały, wykonanie, zasady
Organizatorzy podkreślają, że praca powinna być przede wszystkim bezpieczna dla ptaków i trwała. Przy ocenie komisja zwróci uwagę na:
- pomysłowość,
- estetykę wykonania,
- funkcjonalność,
- bezpieczeństwo konstrukcji,
- zgodność z regulaminem.
Zadanie ma być wykonane samodzielnie przy dopuszczalnej niewielkiej pomocy osoby dorosłej — to ważne dla uczniów młodszych klas, ale liczy się inicjatywa dziecka. Jury wybierze prace, które najlepiej łączą użyteczność z pomysłowym podejściem do materiałów.
Praktyczne wskazówki i co to znaczy dla mieszkańców
Dla rodziców i opiekunów to dobry pretekst do rodzinnej pracy nad projektem – warto wybierać materiały bezpieczne i odporne na warunki atmosferyczne, np. drewno z odzysku zamiast farb nietestowanych na ptakach. Trzeba pamiętać o stabilnym mocowaniu elementów, gładkich krawędziach i odpowiedniej wielkości otworach, by karmnik był wygodny dla ptaków. Dostarczenie pracy osobiście pozwala też na krótką rozmowę z organizatorami o dalszym losie karmników po konkursie.
Szczegóły formalne i regulamin można sprawdzić bezpośrednio u organizatora przed oddaniem pracy — to ułatwi przygotowanie konstrukcji zgodnej z oczekiwaniami komisji i zwiększy szanse na nagrody.
na podstawie: Urząd Miasta.
Ostatnie Artykuły

Rowerowa pielgrzymka do Częstochowy ruszyła pod policyjną osłoną

Kilka minut przed wyjazdem może uratować dom przed włamaniem i awarią

Raciborska policja bije na alarm - dwie osoby straciły oszczędności

Urban Lab świętuje pierwszy rok. W Raciborzu wracają wspomnienia i plany

Rowerzyści pod ostrzejszym nadzorem - kaski, mandaty i nowe zasady

Biblioteka w Raciborzu wraca z książkami na lato. W środku gotowe pakiety

Racibórz już zna wyniki matur. Licea zostawiły technika daleko w tyle

Raciborska seniorka straciła 141 tys. zł - policja alarmuje o oszustwie inwestycyjnym

W raciborskiej bibliotece pojawiły się książki na długie wakacyjne wieczory

SKAZA świętowała 15 lat na scenie RCK w tańcu i wielkim tempie

Przemalował skradziony rower, ale kryminalni i tak go namierzyli

Książka na telefon bez wcześniejszego zapisu. Raciborska biblioteka upraszcza formalności

W Parku Roth znów będzie taneczny wieczór. Potańcówka wraca na bis

Wakacyjny rozkład autobusów. Dwie linie pojadą inaczej do końca sierpnia
Przydatne dane teleadresowe
- Arboretum Bramy Morawskiej w Raciborzu - godziny, atrakcje i dojazd
- Powiatowy Urząd Pracy w Raciborzu - kontakt, rejestracja, oferty pracy i wsparcie dla pracodawców
- Parafia św. Józefa w Raciborzu - kontakt, kancelaria, sakramenty
- Przedsiębiorstwo Komunalne Racibórz - kontakt, godziny, BOK i PSZOK
- Filia Biblioteczna w Łubowicach - kontakt, godziny, karta biblioteczna
- Gminny Zespół Oświaty w Krzyżanowicach - kontakt, godziny, zapisy
