Kominki od wielu lat nadają przytulny charakter pomieszczeniom, w którym się znajdują. Dzięki nim spędzanie jesiennych wieczorów jest o wiele przyjemniejsze. Jednak warto wiedzieć, że kominki domowe nie mają jedynie funkcji dekoracyjnej. Wielu właścicieli domów decyduje się na ich montaż w celu wspomagania głównego systemu grzewczego w budynku.
Przy zakupie kominka domowego powinniśmy wziąć pod uwagę kilka istotnych kwestii. Odpowiedni montaż takiej instalacji jest konieczny, jeśli zależy nam na bezpieczeństwie oraz wygodzie podczas użytkowania kominka. W ten sposób sprawimy, że inwestycja będzie opłacalna. Poniżej dowiecie się, na co warto zwrócić uwagę przed zakupem kominka domowego.
Umiejscowienie kominka domowego
Decydując się na taką instalację musimy mieć na uwadze to, że zajmuje ona dość dużą powierzchnię w pomieszczeniu. Dlatego najczęściej kominek umiejscawia się w salonie lub jadalni. Zlokalizowanie go w centralnej części domu będzie najbardziej optymalnym rozwiązaniem. W ten sposób kominek będzie oddawał ciepło równomiernie do wszystkich pomieszczeń.
Warto także pamiętać o miejscu na dodatkowe akcesoria do kominka. Należy więc uwzględnić przestrzeń dla miotełek, szufelki, akcesoriów czyszczących, drewnie czy pogrzebaczy. Dzięki temu wszystkie potrzebne narzędzia będziemy mieli pod ręką. Dodatkowo posadzkę przed kominkiem warto wykończyć bezpiecznym materiałem takim jak płytki czy kamień. W ten sposób zabezpieczymy pomieszczenie przed pożarem.
Jaki kominek wybrać?
Przed decyzją o zakupie kominka domowego musimy się zastanowić nad tym, jaki jego rodzaj potrzebujemy. Warto więc ustalić swoje preferencje w tej kwestii. Mowa tutaj chociażby o częstotliwości palenia, zapotrzebowania grzewczego domu, rodzaju paliwa wykorzystywanego do palenia, czy nawet ilości wolnego czasu, który możemy spędzić na czyszczenie kominka.
Najbardziej nowoczesnym rozwiązaniem są kominki elektryczne, które pozwalają nam zaoszczędzić miejsce przy montażu instalacji. Można z nich korzystać nawet w niewielkich mieszkaniach w bloku. Nie produkują one spalin, przez co nie wymagają specjalnego systemu wentylacyjnego. Komin w takim przypadku również nie jest potrzebny. Takie rozwiązanie wymaga od nas tylko gniazdka elektrycznego. Niestety kominki elektryczne wyróżniają się wysokimi rachunkami za prąd.
Kominki tradycyjne są najbardziej popularnym rodzajem instalacji w naszych domach. Jego wybór nie jest prosty, ponieważ konieczne jest określenie wymagań co do jego ogrzewania. Jeżeli zależy nam na ociepleniu całego domu, musimy dobrać odpowiednią instalację z powietrznym wkładem kominkowym DGP lub z płaszczem wodnym. W kominkach tradycyjnych najczęściej pali się drewnem, dlatego konieczne jest ustalenie miejsca, gdzie będziemy je składować.
Ciekawym rozwiązaniem są kominki gazowe. Wyglądają one z reguły jak tradycyjne kominki, jednak wewnątrz posiadają specjalni palnik służący do spalania gazu. Posiada on unikalną budowę, przez co płomienie przypominają te, które tworzą się podczas spalania w tradycyjnym kominku. Jego użytkowanie jest bardzo wygodne, ponieważ nie wymaga żadnych przygotowań. Wystarczy, że odkręcimy gaz i użyjemy zapalniczki. Konieczne jest jednak podłączenie takiej instalacji do komina w celu odprowadzenia spalin.