Wczoraj policjanci z raciborskiej drogówki wspólnie z policjantami z głubczyckiej drogówki, na granicy powiatu raciborskiego i głubczyckiego prowadzili działania pod nazwą „Bezpieczny powiat głubczycki”. Nadrzędnym celem akcji było egzekwowanie od kierujących jazdy z dozwoloną prędkością. Mundurowi prowadzili kontrolę prędkości zarówno w oznakowanych jak i nie oznakowanych radiowozach.

Głównym celem działań była reakcja, zapobieganie oraz ujawnienie niebezpiecznych i agresywnych zachowań uczestników ruchu drogowego, związanych ze sprawdzaniem przestrzegania przez kierowców obowiązujących limitów prędkości, nieprawidłowym wyprzedzaniem, nieprawidłową zmianą pasa ruchu, niezgodnym z przepisami korzystaniem z telefonów komórkowych oraz reakcja na inne niezgodne z prawem zachowania kierowców. W czasie działań mundurowi szczególna uwagę również zwrócili na wykroczenia popełniane przez motocyklistów.

Jak pokazują liczne przykłady z życia niestety pomimo wielu działań prewencyjnych i kampanii informacyjno–edukacyjnych, w dalszym ciągu nadmierna prędkość jest jedną z głównych przyczyn najtragiczniejszych zdarzeń drogowych. Wyłączenie z jazdy tych, którzy mają "ciężką nogę" z pewnością przyczynia się do poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

To właśnie z tego powodu policjanci z raciborskiej drogówki wspólnie z mundurowymi z głubczyckiej drogówki  prowadzili wczoraj działania.

Podczas prowadzonych kontroli policjanci  oddziaływali również prewencyjnie i przypominali kierowcom  jak ważna jest jazda z tak zwaną prędkością bezpieczną – taką, przy której kierowca ma możliwość pełnego panowania nad pojazdem. Na drodze, gdzie sytuacja jest bardzo często dynamiczna, mogą wystąpić okoliczności, w których zmuszeni będziemy do natychmiastowej reakcji. Nadmierna prędkość może być czynnikiem, który spowoduje, że nie opanujemy w porę samochodu, co może doprowadzić do tragicznych w skutkach zdarzeń drogowych.

  • Policjant z drogówki z radarem mierzy prędkość
  • Policyjne radiowozy podczas kontroli pojazdów
  • Policjant z drogówki zatrzymuje samochód osobowy do kontroli drogowej
  • Policjanci z drogówki podczas kontroli pojazdu
  • Policjanci z drogówki kontrolują samochód dostawczy, ktorego kierowca przekroczył prędkość
  • Policjant z drogówki stoi obok samochodu