Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Racibórz

Nordic walking - niesamowity sport nie tylko dla osób starszych

Na pewno nie raz spotkałeś starszą osobę spacerującą z charakterystycznymi kijkami podczas pobytu na mieście albo na szlaku. Nordic walking, choć z pozoru niewinny niesie za sobą wiele korzyści zdrowotnych i angażuje aż 90% wszystkich Twoich mięśni. Taki energiczny spacer jest korzystny nie tylko dla osób w podeszłym wieku, ale dla wszystkich bez żadnych wyjątków. Poznaj historię i zalety tego sportu i dowiedz się jak prawidłowo wykonywać ćwiczenia, aby płynęło z nich jak najwięcej pożytków. Służymy informacją!

Czym w ogóle jest nordic walking?

Nordic walking powstał w latach 20. XX wieku w Finlandii i miał służyć jako zamienny trening dla narciarzy biegowych możliwy do wykonywania o każdej porze roku. W Polsce pierwsze mistrzostwa w tym sporcie miały miejsce w Gnieźnie w 2009 roku. Istnieją u nas również dwie ważne organizacje związane z tą dyscypliną. Są nimi: Polska Federacja Nordic Walking oraz Polskie Stowarzyszenie Nordic Walking.  Na czym więc polega sekret poprawnego uprawiania tego sportu? Z punktu widzenia obserwatora wydaje się to banalną czynnością - zwykły spacer, podczas którego odpychasz się kijkami. Nie jest to jednak do końca prawda. Bardzo ważnym czynnikiem w prawidłowym wykonywaniu zadania jest tempo. Zaleca się iść z szybciej niż przy zwyczajnej przechadzce, bo z prędkością 5-8 km/h. Taki marsz w ostrym tempie zwykle wymaga niemal tyle samo energii, co trucht, a przy tym mocniej pracują górne partie ciała. Teraz wyobraź sobie, że idziesz ścieżką naśladując ruch na nartach biegowych, używając kijków do odpychania się podczas spaceru po szlaku lub chodniku. Liczy się tu także odpowiednia metoda, a sekret tkwi w naprzemiennej pracy ramion, którą kijki umożliwiają. Wiele osób zabiera się za nordic walking bez odpowiedniej wiedzy i konsultacji z lekarzem, a to skutkuje brakiem efektywności zastosowanych ćwiczeń. Jeżeli jednak zabierzesz się za nie po uprzednim zapoznaniu z zasadami możesz liczyć na wspaniałe efekty w postaci poprawy zdrowia. Podczas regularnych treningów tracisz tłuszcz, a nie mięśnie, a także kształtujesz w ten sposób sylwetkę i dbasz o kondycję swoich pleców.

Jakich sprzętów sport wymaga?

Nordic walking to sport, który wymaga przede wszystkim kijków do chodzenia. Bez nich czynność zamieni się w zwyczajny spacer, dlatego zaopatrz się w dobrej jakości sprzęt renomowanej firmy, który będzie wytrzymały i umożliwi piesze wycieczki na łonie natury podczas regularnych treningów. Taki sprzęt doskonale nadaje się zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych spacerowiczów, więc jest uniwersalny. Kolejnym mniej oczywistym, ale ważnym dodatkiem jest profesjonalne obuwie. Jeżeli chodzi o buty do nordic walking sklep sportowy oferuje szeroki ich wybór. Te najlepsze powinny być wytrzymałe, lekkie i przede wszystkim wygodne - nie ma tu miejsca na obcieranie lub za mały rozmiar. Przypominają wyglądem te do biegania i mają podobną budowę. Powinny mieć elastyczną podeszwę, być wzmocnione na palcach i posiadać amortyzację na pięcie, trekkingowy bieżnik, a także nie posiadać usztywnienia w kostce, co jest bardzo ważne dla zdrowia. Dodatkowe akcesoria to między innymi nasadki, końcówki i stopki wymienne oraz pokrowce, do których schowasz swój sprzęt.

Od czego warto zacząć uprawiając sport amatorsko?

Masz już niezbędne rzeczy i jesteś gotowy do pierwszych spacerów? Swoje treningi zacznij od uprzedniego zapoznania się z samouczkami w internecie. W sieci dostępnych jest wiele filmików instruktażowych, które pozwolą Ci zrozumieć poprawny sposób chodzenia. Zaleca się spacery trzy razy w tygodniu, jednak najważniejsze to słuchać swojego ciała i robić tylko tyle na ile Ci ono pozwoli. Naukę techniki zacznij bez kijków od spaceru, podczas którego stawiać będziesz długie kroki od pięty trzymając się jednocześnie wyprostowanym i patrząc w dal. Następnie dołącz delikatne wymachy ramion. Chwyć rękojeść kijka i staraj się wbić go w podłoże odpychając się do tyłu. Twoja ręka powinna być na wysokości pępka, a kijek wbija się na odległość połowy kroku. Ostre końce kijków powinny znajdować się z tyłu. Poruszaj się tak naprzemiennie przez co najmniej 30 minut. Z czasem wydłużaj swój trening do 90 minut. Zawsze pamiętaj o wcześniejszej rozgrzewce, którą również wydłużaj wraz ze zwiększeniem czasu trwania spaceru. Szybko przyzwyczaisz się do rytmu i pracy rękami oraz zaczniesz poruszać się w odpowiedni sposób, zobaczysz!

Jakiego sprzętu pół profesjonaliści (i profesjonaliści) używają z asortymentu Decathlon?

Kijki teleskopowe do nordic walking

Wykonane z aluminium kijki są odporne na wstrząsy i odpowiednio wytrzymałe, aby sprostać największym wyzwaniom. Łatwość w regulacji akcesoriów zapewni komfortowe spacery. Sprzęt jest idealny do rozpoczęcia pierwszych przygód z dyscypliną.

Buty do nordic walking

Kup profesjonalne buty o świetnej przyczepności, które poniosą Cię daleko bez odczucia dyskomfortu. Takie obuwie przygotowane jest specjalnie do sportu jakim jest nordic walking. Są wodoodporne i nadają się na każdą pogodę oraz posiadają specjalną, elastyczną podeszwę.

Nordic walking to sport nie tylko dla osób starszych

Spacery z kijkami są wyjątkowe, ponieważ przynoszą korzyści wszystkim: zarówno osobom z problemami zdrowotnymi, jak i zawodowym sportowcom, którzy zawsze starają się być w dobrej formie fizycznej. Nordic walking jest skuteczny, przyjemny i odpowiedni dla osób w każdym wieku, niezależnie od poziomu sprawności i końcowych oczekiwań. Stosowany wraz z inną umiarkowaną aktywnością fizyczną, regularny trening zmniejsza ryzyko chorób przewlekłych, takich jak choroby serca, udar, cukrzyca typu 2, astma i niektóre nowotwory. Nordic walking, podobnie jak inne formy ćwiczeń, może być stosowany jako część programu odchudzania. W dodatku to idealna okazja na terapeutyczny kontakt z naturą, która aż prosi się o wykorzystanie.