Plakat
Plakat

W najbliższy czwartek 28 listopada w sali konferencyjnej Zamku Piastowskiego odbędzie się II edycja raciborskiej konferencji poświęconej zabytkom „Zobacz/Znaj/Zachowaj”.

Całość rozpocznie się o godz. 10.00 prezentacją kamienia granicznego z wytłoczonym napisem Herrschaft Ratibor. Następnie kierownik Oddziału Terenowego Narodowego Instytutu Dziedzictwa w Katowicach, Agnieszka Olczyk, opowie o szczególnej formie nobilitacji zabytku jaką jest uznanie za Pomnik Historii. Kolejnym wystąpieniem będzie prelekcja dyrektor Agencji Promocji Ziemi Raciborskiej i Wspierania Przedsiębiorczości na Zamku Piastowskim, Marioli Jakackiej, o obiekcie którym zarządza. Warto w tym miejscu przypomnieć, ze trwają prace przygotowawcze do złożenia wniosku o uznanie za Pomnik Historii Kaplicy Św. Tomasza Becketa na Zamku Piastowskim.

W bloku popołudniowym (od godz. 17.00) Małgorzata Mokrosz, historyk sztuki związana z raciborszczyzną, przedstawi zapomnianą postać fundatora Andreasa Floriana Scodoniusa, którego epitafium nagrobne znajduje się w raciborskim kościele farnym. O godz. 18. 00 Ewa Mackiewicz prowadząca fundację na Rzecz Ochrony Dóbr Kultury im. H. Himmla zaprezentuje trwające prace przy otrzymującym właśnie nowe życie pałacu w Rzuchowie.

Na wykłady poranne, oprócz wszystkich zainteresowanych mieszkańców, zapraszamy uczniów klas szkolnych z opiekunami (zapisy pod nr tel.: 32 75 50 743, mail: )">).

Organizatorami konferencji są Miasto Racibórz oraz Agencja Promocji Ziemi Raciborskiej i Wspierania Przedsiębiorczości na Zamku Piastowskim w ramach działań Starostwa Powiatowego. Celem organizacji konferencji jest podkreślenie wagi zachowania dziedzictwa materialnego oraz stworzenie przestrzeni do rozmowy na temat zabytków.

kategoria: Powiązane pliki [1]
format Nazwa pliku Data publikacji Rozmiar Pobierz
pdf PLAKAT KONFERENCJI 19-11-22 09:52 14.66MB pobierz plik: PLAKAT KONFERENCJI