Prawa Dzieci muszą być respektowane!
Prawa Dzieci muszą być respektowane!

Spotkania z Rzecznikiem Praw Dziecka, przedstawienia teatralne dla dzieci i młodzieży, bezpłatne konsultacje z prawnikami Rzecznika Praw Dziecka, spotkania w szkołach - to zarys tego czym dzisiaj żyje Racibórz w ramach Ogólnopolskich Obchodów Dnia Praw Dziecka, których jesteśmy gospodarzem.

- Dzieci mają swoje prawa, a my dorośli musimy sobie o nich przypominać. Każdy z nas  powinien być rzecznikiem praw dzieci. Stać na ich straży. Ciąży na nas duża odpowiedzialność! - to słowa Mikołaja Pawlaka Rzecznika Praw Dziecka. Dziś odbywa tournee po raciborskich szkołach i rozmawia z młodzieżą i dziećmi. Podobnie jak jego eksperci z Dziecięcego Telefonu Zaufania oraz Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej. 

W szkołach odbyły się zajęcia z uczniami m.in. na temat jasnego i ciemnego oblicza internetu. W trakcie spotkań młodzież dowiaduje się, jak nie dać się zhackować i dlaczego cyberprzestępcy mogą się nami interesować.

Marta Witkowska psycholog, specjalistka ds. edukacji cyfrowej Akademii NASK wczoraj rozmawiała z nauczycielami i pedagogami szkolnymi o nowych trendach i wyzwaniach dla nauczycieli (i rodziców) cyfrowych nastolatków, przyglądając się niepokojącym, ale i pozytywnym zjawiskom w kontekście bezpieczeństwa w sieci, rozwiewając przy okazji kilka bardzo popularnych mitów o młodych internautach.

Finał Ogólnopolskich Obchodów Dnia Praw Dziecka w Raciborzu już jutro. Od 10.00 czekamy na Was na Arenie Rafako, więcej informacji tutaj. 

Także jutro o 16.30 w RCK odbędzie się uroczysta, podczas której  Rzecznik Praw Dziecka odznaczy osoby działające na rzecz praw dziecka, m.in. prezes fundacji Gajusz Tisę Żawrocką-Kwiatkowską. Rzecznik nagrodzi również dzieci, które zwyciężyły w turnieju piłkarskim i konkursach szkolnych związanych z prawami dziecka. Na zakończenie gali odbędzie się koncert. Rozpoczną go regionalne zespoły wokalne i taneczne (grupa dziecięca Zespołu Pieśni i Tańca „Strzecha” im. Joli Rymszy, Agata Kruszelnicka i Jakub Skwarecki z zespołu tanecznego SKAZA, zespół wokalny PERSPEKTYWA). Gwiazdą wieczoru będzie Golec uOrkiestra. Galę poprowadzą: Katarzyna Cichopek i Marcin Hakiel.

Obchody Dnia Praw Dziecka

Dziś drugi dzień Ogólnopolskich Obchodów Dnia Praw Dziecka w Raciborzu. To czas spotkań w szkołach z ekspertami Biura Rzecznika Praw Dziecka i instytucji wspierających, a także z samym Mikołajem Pawlakiem. Dzieci i młodzież uczestniczą ponadto w warsztatach i spektaklach profilaktycznych.