Seniorzy usłyszeli, jak oszuści wyciągają oszczędności w kilka minut

FOT. Policja Racibórz
W Powiatowym Centrum Sportu policjant omówił metody, które od lat uderzają przede wszystkim w starsze osoby. Mówił o telefonicznych i internetowych oszustwach, w których przestępcy podszywają się pod wnuczka, policjanta albo pracownika banku. Funkcjonariusze apelowali o ostrożność i sprawdzanie każdego telefonu, który dotyczy pieniędzy lub danych.
W spotkaniu informacyjnym w Raciborzu asp. szt. Krzysztof Biskup przedstawił najczęściej wykorzystywane schematy działania oszustów. Wśród nich znalazły się znane już metody “na wnuczka”, “na policjanta” oraz “na pracownika banku”. Policjant zwracał uwagę, że sprawcy nie działają przypadkowo - opierają się na presji czasu, emocjach i zaskoczeniu, żeby ofiara nie zdążyła spokojnie zweryfikować rozmówcy.
Podczas rozmowy z seniorami funkcjonariusz podkreślał, że nie wolno przekazywać pieniędzy ani danych wrażliwych osobom, których tożsamości nie da się potwierdzić. Policjanci zachęcali do ostrożności, a także do zwykłej rozmowy w rodzinie o zagrożeniach, bo to właśnie świadomość ma ograniczać skuteczność takich przestępstw. W ocenie służb najważniejsze jest szybkie rozpoznanie manipulacji i natychmiastowe przerwanie kontaktu.
Policja przypomina, że oszuści liczą na pośpiech i wstyd ofiary, a jeden telefon potrafi kosztować całe oszczędności życia. To spotkanie pokazuje, że w walce z takim procederem nie potrzeba fajerwerków - wystarczy czujność, zimna głowa i odwaga, by rozłączyć się w odpowiednim momencie.
na podstawie: Policja Racibórz.
Ilustracja wykorzystana w artykule została pobrana z zewnętrznego źródła (Policja Racibórz). W przypadku zastrzeżeń dotyczących praw do zdjęcia prosimy o kontakt.
Ostatnie Artykuły

Prawie 3 promile na motorowerze - zatrzymała go raciborska drogówka

Przedszkolaki z Ocic usiadły za kierownicą radiowozu policji z Raciborza

Łona bierze na nowo „Klątwę Doliny Węży”. DKF PULS szykuje seans

W RCK o bezpieczeństwie i hejcie. Na finał zagra Alien x Majtis

Młoda fotografia wraca do Raciborza. Ulotne piękno trafi do biblioteki

Śląsk, który milknie, wróci do opowieści w raciborskiej bibliotece

Sakralny koncert w Brzeziu połączy chóry, solistów i instrumenty

W raciborskich autobusach zmieniły się zasady. Bagaż i zwierzęta mają nowe reguły

Przy przejazdach kolejowych ruszą opryski. Chodzi o widoczność i bezpieczeństwo

W Raciborzu noc muzeów zyska kolor. SOWA szykuje eksperymenty i bańkowe widowisko

Policyjna lekcja przy zamku w Tworkowie - ważny sygnał dla pogranicza

Raciborska aplikacja skraca drogę do fachowca i sąsiedzkiej pomocy

Pół miliona na naprawę kanalizacji po powodzi w Raciborzu

