Biologiczna oczyszczalnia ścieków - poradnik budowy

W ostatnich latach na znaczeniu zyskują biologiczne oczyszczalnie ścieków, które zastępują tradycyjne szamba. Inwestycja ta jest ekologiczna, a dodatkowo można uzyskać dofinansowanie na jej budowę.

Co to jest biologiczna oczyszczalnia ścieków?

Biologiczna oczyszczalnia to jedno z rozwiązań umożliwiających bezzapachowe oczyszczanie ścieków. Stanowi efektywny sposób na higieniczne pozbywanie się toksyn w gospodarstwie domowym. Wykorzystuje nowoczesne i zaawansowane rozwiązania do usuwania szkodliwych substancji. Montuje się ją zazwyczaj, gdy metraż działki nie pozwala na zainstalowanie drenażowej oczyszczalni. W przypadku biologicznych na rynku występują trzy rodzaje:

  1. Z osadem czynnym.
  2. Ze złożem biologicznym.
  3. Hybrydowe (łączące dwa powyższe rozwiązania).

Za tym rozwiązaniem przemawia niski koszt eksploatacji i bezpieczeństwo. Jej budowę powinno poprzedzić tylko zgłoszenie (przepustowość do 7,5 m3/d), co pozwala na ograniczenie formalności. To także istotne względy ekologiczne oraz możliwość powtórnego wykorzystania ścieków.

Należy zastrzec, że rozwiązanie to wymaga regularnej pielęgnacji. O przydomową oczyszczalni powinno się dbać, gdyż tylko wtedy będzie poprawnie funkcjonować.

Biologiczna oczyszczalnia ścieków - cena budowy

Dla jednorodzinnego gospodarstwa domowego biologiczna przydomowa oczyszczalnia ścieków będzie wiązać się z kosztem na poziomie ok. 7 000 - 12 000 zł. Co istotne, w budżecie powinno się również uwzględniać koszt projektu (ok. 500-800 zł) czy koszt preparatów (do 100 zł na rok). Koszty mogą się nieco inaczej kształtować, w zależności od regionu kraju. Warto także zaznaczyć, że niektóre województwa oferują dotacje, dzięki którym inwestycja będzie wiązała się z nieco niższymi nakładami.

Kiedy nie można mieć przydomowej oczyszczalni?

Budowa przydomowej oczyszczalni może nie być możliwa w przypadku, gdy na terenie, gdzie znajduje się posesja, jest już sieć kanalizacyjna. Warto sprawdzić także miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, gdyż może on wykluczać możliwość korzystania z przydomowej oczyszczalni. Sam grunt ani lokalizacja nie są problemem, gdyż obecna technologia pozwala na dobór odpowiedniej techniki. Istotne jednak jest odpowiednie usytuowanie przydomowej oczyszczalni na działce. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury w przypadku budynków mieszkalnych konieczne będzie zachowanie odległości co najmniej 5 m od okien i drzwi budynku oraz 2 m od granicy działki. Istnieją również regulacje dotyczące odległości od infrastruktury technicznej:

  1. 1 m od kabli telefonicznych,
  2. 0,8 m od kabli elektrycznych,
  3. 1,5 m od rur z gazem,
  4. 15 m od korpusu oczyszczalni.
  5. 15 m od studni, w której znajduje się woda pitna.

Biologiczna oczyszczalnia ścieków wiąże się ze znacznymi korzyściami ekonomicznymi. To inwestycja, która zwróci się po kilku latach użytkowania. Warto rozważyć jej budowę, szczególnie jako alternatywę dla szamba. To w pełni naturalna metoda oczyszczania, która działa bezawaryjnie przez wiele lat.