Zanim metalowe balustrady czy żeliwne płyty trafią do obróbki, przycina się je na wymiar. Jednak nie zawsze wykorzystuje się do tego celu metody mechaniczne, ręczne lub narzędzia do cięcia elastycznego. W warsztatach często używa się przecinarki plazmowej, czyli urządzenia przeznaczonego do cięcia nawet bardzo grubych blach przy zastosowaniu dużej temperatury. Urządzenie jest idealne do cięcia w niewielkich pomieszczeniach.
Przecinarka plazmowa, czyli urządzenia do cięcia plazmą
Plazma to mieszanina jonów, elektronów i cząstek obojętnych. Nazywa się ją czwartym stanem skupienia, jednak nie do końca odzwierciedla to jej materię. Ponad 99% materii we Wszechświecie składa się właśnie z plazmy. Owa plazma to nic innego jak zjonizowany gaz. Jest obecna w promieniu lasera, błyskawicy, płomieniu świecy. Powstaje ona poprzez podgrzanie pary wodnej, co prowadzi do jonizacji, czyli przenoszenia ładunków elektrycznych.
Przecinarka plazmowa wykorzystuje wspomniany, elektrycznie przewodzący gaz. Urządzenia używa się do cięcia metali, które są przewodnikami elektryczności. Cięcie plazmą pozwala uzyskać gładkie krawędzie, które nie wymagają dalszej obróbki.
Jak działa przecinarka plazmowa?
Praca przecinarki plazmowej opiera się na plazmowym łuku elektrycznym. To właśnie ów łuk topi metal i usuwa go z powstałego otworu. Łuk plazmowy jarzy się pomiędzy elektrodą a obrabianą powierzchnią.
Wieńczący przecinarkę plazmową palnik gazowy ze specjalnym uchwytem wytwarza łuk plazmowy. Jednak urządzenie nie składa się tylko ze wspomnianego palnika, ale także ze źródła prądu połączonego z układem sterowania, sprężarki powietrza doprowadzającej gaz, a także z przewodu masowego z zaciskiem. Ów przewód podpina się do przecinanej powierzchni, aby połączyć ją ze źródłem prądu.
Zajarzony łuk elektryczny przepuszcza sprężony gaz. W taki sposób ulega on zjonizowaniu i wytwarza strumień plazmy.
W urządzeniach przeznaczonych do użytku domowego gazem jest najczęściej powietrze. Profesjonaliści korzystają natomiast z argonu, dwutlenku węgla i wodoru.
Kiedy wykorzystuje się cięcie plazmą?
Przecinarka plazmowa przetnie nawet te powierzchnie, których nie poddano wcześniejszej obróbce. Mogą one zatem być zardzewiałe, pomalowane czy zabrudzone, a urządzenie i tak sobie z nimi poradzi. Aby przecinarka plazmowa sprawnie działała, konieczny jest jedynie dobry kontakt przewodu masowego z ciętym elementem.
Przecinarką plazmową przecina się rury, kształtowniki, blachy i siatki. To właśnie plazmą tnie się stal czarną, nierdzewną, a także aluminium. Wiele zależy od mocy źródła, jednak ręczne przecinarki plazmowe tną blachy o grubości 75 mm. A co dopiero mówić wysokoamperażowych systemach, które radzą sobie nawet z blachami o grubości 150 mm!
Na jakie parametry przecinarki plazmowej warto zwrócić uwagę?
Przecinarka plazmowa przecinarce plazmowej nierówna. Urządzenia te różnią się mocą i możliwościami. Kiedy wybierasz sprzęt, musisz znać przynajmniej jego podstawowe parametry, czyli:
- amperaż — to maksymalny prąd cięcia; parametr ten wyznacza moc urządzenia i decyduje o tym, w jakim czasie i jak grube metale możesz ciąć,
- cykl pracy — to on mówi o tym, ile czasu w ciągu 10-minutowego cyklu urządzenie może pracować, a ile czasu musi stygnąć (przecinarka z cyklem pracy 25-35% nadaje się do użytku półprofesjonalnego, natomiast profesjonaliści zwykle wybierają urządzenie z cyklem pracy 60-100%).
- grubość cięcia — określa parametry cięcia jakościowego (zapewnia wysoki standard), jak i rozdzielającego (z pominięciem jakości),
- rodzaj chłodzenia uchwytu — może go ochłodzić zamknięty obieg cieczy lub sprężone powietrze,
- parametry gazu plazmowego — określają dopuszczalne stężenie sprężonego powietrza.
Wybierając przecinarkę plazmową, warto dostosować ją do rodzaju przecinanego materiału i jego grubości. Dobrze wziąć pod uwagę także intensywność jej eksploatacji. Pamiętaj, że parametry grubości cięcia rozdzielającego i jakościowego podaje się tylko dla niektórych materiałów. O ile w przypadku stali węglowej i aluminium są one zbliżone, o tyle stal stopowa ma o 30% większe wymagania. Dlatego podaną na tablicy znamionowej grubość cięcia trzeba obniżyć o ⅓ wartości.
Przecinarką plazmową wykonasz różne rodzaje cięcia takie jak: cięcie podstawowe, ukosowanie, cięcie szablonowe, cięcie zmechanizowane, cięcie wielu blach jednocześnie, jak również żłobienie.
Sprawdź naszą ofertę na stronie https://migomat.com.pl/przecinarka-plazmowa