Brązowo, ale czy zdrowo? - bezpieczne wakacje 2022


Państwowa Inspekcja Sanitarna woj. śląskiego przystąpiła do akcji pod hasłem „Bezpieczne Wakacje 2022” oraz „Brązowo, ale czy zdrowo?”. Działania informacyjno-edukacyjne mają na celu kształtowanie postaw i zachowań zdrowotnych ludności, związanych z bezpieczeństwem korzystania z czasu wolnego oraz promieni słonecznych w okresie letnim, podniesienie świadomości, jak i wiedzy na temat procesów zachodzących w organizmie podczas opalania oraz zwrócenie uwagi na problemy zdrowotne wynikające z nieodpowiedzialnego korzystania z promieniowania ultrafioletowego (UV) w solariach.

Promieniowanie ultrafioletowe (UV) jest stałym elementem naszego życia. Zgodnie z dotychczasowym stanem wiedzy niewielkie ilości promieniowania UV są korzystne dla zdrowia (np. proces wytwarzania witaminy D), jednak zbyt duże dawki wpływają niekorzystnie na zdrowie.

Duże dawki promieni UV wytwarzają także urządzenia do opalania - solaria. Podczas jednorazowej wizyty w solarium skóra otrzymuje duże natężenie promieniowania UV w krótkim czasie, co stanowi 20-25-krotnie większą dawkę promieniowania niż w przypadku naturalnego, powolnego opalania się. Wielokrotne korzystanie w ciągu roku z solariów przyczynia się do nasilenie procesów przedwczesnego starzenia się skóry oraz występowania nowotworów skóry. Szczególnie narażone są dzieci i młodzież (w okresie rozwoju skóra jest bardziej podatna na szkodliwe skutki promieniowania UV), a także osoby z fenotypem skóry I (skóra nigdy się nie opala, zawsze ulega oparzeniom), fenotypem skóry II (skóra czasami się opala i często ulega oparzeniom), z licznymi znamionami barwnikowymi na skórze, z dużą ilością piegów oraz z oparzeniami słonecznymi w dzieciństwie.

Zachęcamy do zapoznania się z broszurami informacyjnymi.