UM Racibórz: Gospodarka odpadami w Raciborzu - o co tak naprawdę chodzi?Radni opozycji przeciwni dobrym rozwiązaniom - na złość prezydentowi
Na ostatniej na sesji, zwołanej w trybie nadzwyczajnym, Rada Miasta Racibórz odrzuciła uchwały dotyczące gospodarki odpadami w mieście. Temat gospodarki odpadami nie należy do łatwych, co prowadzi do możliwości powstania wielu nieprawdziwych interpretacji oraz niedomówień. Należy więc wyjaśnić na czym polega i jak funkcjonuje wdrożony za czasów prezydenta Mirosława Lenka, w 2013 roku i obowiązujący obecnie w Raciborzu, system gospodarki odpadami oraz jakich dobrych zmian chciał dokonać prezydent Dariusz Polowy.
Obecnie zarówno mieszkańcy jak i firmy nie podpisują umowy na wywóz odpadów z przedsiębiorstwem, które się tym zajmuje. To samorząd jest odpowiedzialny za gospodarkę odpadami i za zawieranie stosownych umów z przedsiębiorstwami. Ustawodawca nakazał samorządom ustalenie stawki opłat za śmieci i stawka ta nie może być powiązana z realną ilością śmieci, lecz może być obliczana na kilka sposobów m.in.: od jednego mieszkańca, od powierzchni mieszkania lub od ilości zużytej wody. Większość gmin, w tym również Racibórz, zaczęła ustalać opłatę śmieciową od jednego mieszkańca. Nie mamy więc do czynienia z płaceniem za realną ilość produkowanych, przez jedną osobę śmieci, a pewnego rodzaju szacunek i w rezultacie opłatę ryczałtową. Opłatę musi wnosić każdy mieszkaniec, nawet jeśli w ogóle nie produkuje śmieci.
Jednocześnie taką samą opłatę płaci mieszkaniec produkujący znacznie więcej śmieci niż przeciętnie. Taki sam model opłat dotyczy tzw. nieruchomości niezamieszkałych, czyli firm i instytucji, ponieważ w 2013 roku zostały one wciągnięte w Raciborzu do systemu gospodarki odpadami. Warto dodać, że system ten dotyczy mieszkańców, a nie firm i ustawodawca daje możliwość wyłączenia firm z tego systemu. Co ciekawe większość samorządów powiatu raciborskiego nie popełniła takiego błędu”, jaki zrobiono w Raciborzu rządzonym wówczas przez Mirosława Lenka.
W tym miejscu dochodzimy do sedna problemu, który miał być rozwiązany dzięki proponowanym przez prezydenta Dariusza Polowego dobrym zmianom. Konsekwencją wciągnięcia do systemu firm jest duży deficyt wynikający z faktu, że opłata pobierana od firm jest mniejsza niż ilość realnie oddawanych przez firmy śmieci. W przyszłym roku deficyt ten szacowany jest na około 2 mln złotych. Na sesji posłużono się przykładem pewnej firmy. Firma ta prawidłowo wypełniła deklarację śmieciową do urzędu miasta. Na podstawie tej deklaracji i wytycznych, ustalonych przez ówczesnych radnych, urzędnicy oszacowali ilość śmieci produkowanych przez tę firmę na poziomie 60 szt. kubłów rocznie. Niestety wyliczenia te są dalekie od prawdy, ponieważ firma ta odstawiła w 2019 roku około 300 kubłów. Powstały w ten sposób deficyt pokrywany jest z opłaty śmieciowej, na którą składają się wszyscy mieszkańcy miasta Racibórz. Należy dodać, że taki mechanizm szacowania działa w przypadku prawie 800 podmiotów. Prezydent Dariusz Polowy zaproponował wyłączenie firm z systemu. Od 1 stycznia każdy taki podmiot musiałby podpisać indywidualną umowę na odbiór odpadów z uprawnionym odbiorcą. Prezydent zapowiedział również, że dwa razy w roku radnym będzie przedstawiany raport z kontroli czy firmy prawidłowo wywiązują się z obowiązku zagospodarowywania odpadów.
Rozumiejąc powyższy mechanizm, dziwną i niezrozumiałą wydaje się być decyzja radnych opozycji. Propozycja prezydenta Dariusza Polowego polegała na urealnieniu mechanizmu rozliczania się firm za śmieci oraz zakończeniu niejako zrzucania” się na powstały, w konsekwencji wadliwego modelu, deficyt przez wszystkich mieszkańców Raciborza. Uchwała taka powinna zostać podjęta jak najszybciej, ze względów prawnych jak również praktycznych.
Urząd Miasta Racibórz,
raciborz.pl/urzad/aktualnosci_lista/Gospodarka-odpadami-w-Raciborzu-o-co-tak-naprawde-chodziRadni-opozycji-przeciwni-dobrym-rozwiazaniom-na-zlosc-prezydentowi/idn:8715
![]()
Ostatnie Artykuły

Dwa dni rozmów o bezpieczeństwie w Kuźni Raciborskiej - policjanci wśród mieszkańców

Zawrócił przed kontrolą trzeźwości. Policjanci ruszyli za nim

Konkurs literacki rozszerza granice. Opowieści mogą objąć cały powiat

15 uczniów z Raciborza pojechało na międzynarodowy obóz

Rafał Brzoska rozpoczyna inicjatywę 150% i apeluje o zmianę zasad odpowiedzialności platform za fałszywe reklamy

Roboty pod wiaduktem przy ul. Eichendorffa. Odcinek będzie zamknięty

Osiem zdarzeń w jedną dobę. Trzy auta uderzyły w drogową infrastrukturę

Bieg bez presji pełnej doby. Szósta edycja wydarzenia w Raciborzu

Modele z całego świata nad Raciborzem. Szykuje się wielkie lotnicze widowisko

Finał Ligi Bike Race poprowadzi kolarzy przez leśne ścieżki Raciborza

Odnowiony rynek znów dostępny. Na nowe ławki trzeba jeszcze poczekać

Zwykły kamyk, niezwykła historia. Geologiczne warsztaty dla dzieci w Raciborzu

Policyjny dron nad przejściami w Raciborzu. Wykryto 26 wykroczeń

Po kolizji chciał odjechać. Świadkowie zatrzymali kierowcę z 2,5 promila
Przydatne dane teleadresowe
- Powiatowy Urząd Pracy w Raciborzu - kontakt, rejestracja, oferty pracy i wsparcie dla pracodawców
- Apteki Zawada Książęca, gmina Nędza, powiat raciborski - adresy, telefony, godziny otwarcia
- Filia biblioteki w Makowie - adres, telefon i godziny otwarcia
- Urząd Gminy Pietrowice Wielkie - kontakt, godziny, wydziały i e-usługi
- Nadzór Wodny w Raciborzu - kontakt i zasięg działania
- Wodociągi Raciborskie - kontakt, awarie, e-BOK i rozliczenia
