Bibliotekarze z Raciborza i Karwiny zamknęli projekt, ale nie współpracę

FOT. Urząd Miasta w Raciborzu
W raciborskiej bibliotece finał projektu nie brzmiał jak zamknięcie, lecz jak początek kolejnego etapu. Bibliotekarze z Raciborza i Karwiny spotkali się na ostatnim seminarium, by rozebrać na części to, co już udało się zrobić, i sprawdzić, dokąd może prowadzić dalsza współpraca. W rozmowach nie było przypadkowych deklaracji – pojawiły się konkretne projekty, doświadczenia i plany, które mają przetrwać dłużej niż sam program. Goście z Karwiny zajrzeli też do biblioteki przy ul. Kasprowicza 12, więc tego dnia teoria od razu zderzyła się z codziennym działaniem.
- Wspólne projekty bibliotekarzy trafiły na finałowe seminarium
- Euroregion Silesia dołożył własną perspektywę do rozmów
- Wizyta przy Kasprowicza 12 pokazała, jak wygląda codzienność współpracy
Wspólne projekty bibliotekarzy trafiły na finałowe seminarium
Bibliotekarze z Raciborza i Karwiny spotkali się podczas seminarium zamykającego projekt „BIBLIOTEKA NIE oGRANICzA. Polsko-czeskie spotkania bibliotekarzy”. Tym razem rozmowa skupiła się na tym, co już wydarzyło się po obu stronach granicy, oraz na tym, jak budować następne działania bez zatrzymywania się na jednym sezonie projektowym.
Spotkanie miało roboczy charakter, ale nie brakowało w nim szerszej perspektywy. Przedstawicielki Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Raciborzu oraz Magdaléna Trnková, odpowiedzialna w Regionalnej Bibliotece w Karwinie za koordynację projektów i programów, mówiły o dotychczasowych efektach współpracy transgranicznej. W centrum znalazły się wspólne inicjatywy kulturalne, wymiana doświadczeń i pytanie, jak zbudować partnerstwo, które nie skończy się wraz z rozliczeniem projektu.
Euroregion Silesia dołożył własną perspektywę do rozmów
Do bibliotecznej dyskusji dołączyły także przedstawicielki Euroregionu Silesia. Wśród nich była Daria Kardaczyńska, dyrektor Sekretariatu Stowarzyszenia Gmin Dorzecza Górnej Odry, która opowiedziała o możliwościach dalszego rozwijania współpracy. To ważny sygnał, bo przy takich inicjatywach same dobre chęci zwykle nie wystarczają – potrzebne jest też zaplecze, które pozwala przekuć pomysły w kolejne wspólne działania.
Dla Raciborza to oznacza coś więcej niż tylko kolejny punkt w kalendarzu instytucji kultury. Jeśli takie kontakty będą rozwijane, biblioteka może pozostać miejscem regularnej wymiany doświadczeń, a nie jedynie gospodarzem pojedynczych wizyt. Właśnie w takich spotkaniach rodzą się później wydarzenia, które wciągają czytelników, szkoły i organizacje po obu stronach granicy.
Wizyta przy Kasprowicza 12 pokazała, jak wygląda codzienność współpracy
Delegacja z Karwiny miała też okazję obejrzeć bibliotekę przy ul. Kasprowicza 12. To już nie była część formalnych prezentacji, ale ważny element całego dnia – bezpośrednie spotkanie z miejscem, w którym współpraca ma swoją realną bazę. Tego typu wizyty często mówią więcej niż slajdy, bo pozwalają zobaczyć organizację pracy, przestrzeń dla czytelników i możliwości, które można wykorzystać w kolejnych wspólnych przedsięwzięciach.
Projekt „BIBLIOTEKA NIE oGRANICzA. Polsko-czeskie spotkania bibliotekarzy” ma numer S.011.04.0100 i jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Interreg Czechy–Polska 2021–2027, z Funduszu Małych Projektów w Euroregionie Silesia, w celu 4.2 – Pogłębianie więzi transgranicznych mieszkańców i instytucji pogranicza czesko-polskiego.
na podstawie: Urząd Miasta w Raciborzu.
Ilustracja wykorzystana w artykule została pobrana z zewnętrznego źródła (Urząd Miasta w Raciborzu). W przypadku zastrzeżeń dotyczących praw do zdjęcia prosimy o kontakt.
Ostatnie Artykuły

Zatrzymali go z 9-letnim synem w aucie - w podłokietniku była marihuana

W Gorzycach służby ruszyły na rowery - ten piknik miał wyraźny cel

Czarny tydzień w szpitalach powiatowych pokazuje, jak blisko jest zapaść

Policjanci z Raciborza zaskoczyli w lesie - zamiast patroli chwycili za sadzonki

W Arenie Rafako młode koszykarki powalczą o finał i głośny doping

Raciborscy policjanci stanęli na podium i nie przyszli tam przypadkiem

W Raciborzu memoriał połączy bieg, piłkę i pamięć o asp. Kędzierskim

Pies biegał po DK45, policjanci zatrzymali ruch w ostatniej chwili

Straż Miejska w Raciborzu ma pełne ręce pracy przy odpadach, alkoholu i wybrykach

W raciborskiej bibliotece wraca pula darmowych kodów do Empik Go

Raciborska Giełda Talentów wraca z naborem dla młodych artystów

Racibórz w roli biznesowego punktu spotkań – przedsiębiorcy pytali o fundusze

64 wykroczenia w jeden dzień - raciborska drogówka uderzyła w prędkość

