Racibórz na III Forum Samorządowym: Dyskusje o parkach kulturowych
Racibórz stał się centrum dyskusji na temat parków kulturowych podczas III Forum Samorządowego, które odbyło się w Rybniku i Raciborzu. Uczestnicy mieli okazję poznać plany i realizacje związane z ochroną dziedzictwa kulturowego miasta.
  1. Spacer studyjny po Raciborzu dla uczestników Forum.
  2. Prezentacja planów Parku Kulturowego „Serce Starego Raciborza”.
  3. Omawianie znaczenia estetyki miejskiej przez prezydenta Rybnika.
  4. Udział ekspertów z różnych miast Polski.

Uczestnicy III Forum Samorządowego, poświęconego tematyce parków kulturowych, odwiedzili Racibórz, gdzie mieli okazję wziąć udział w spacerze studyjnym. Spacer poprowadziła Maria Olejarnik, Miejska Konserwator Zabytków, która zaprezentowała zarówno dobrze znane miejsca, jak i te mniej eksponowane, takie jak mury przy ul. Drzymały czy raciborskie „planty” – zielony obszar okalający starówkę.

Spacer rozpoczął się od prezentacji Rynku i ul. Długiej, a następnie uczestnicy mieli okazję zobaczyć Plac Długosza oraz panoramę miasta z Placu Mostowego. Zwiedzanie obejmowało również najważniejsze zabytki, takie jak barokowe figury, średniowieczne kościoły oraz kamienice i gmachy sądów. Wyjątkową atrakcją był chodnik historyczny na Skwerze Pieczki, zaprojektowany przez studentów Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, który opowiada historię miasta za pomocą odlewanych z brązu płyt.

Organizatorzy Forum docenili wieloletnie starania Raciborza nad utworzeniem Parku Kulturowego „Serce Starego Raciborza”. Prace nad projektem zostały jednak wstrzymane w kwietniu 2023 roku z powodu braku uchwały Rady Miasta. Mimo to, pozytywne zmiany w przestrzeni miejskiej oraz gotowość do dalszych działań zostały zauważone i docenione przez innych uczestników.

Forum Samorządowe rozpoczęło się w Galerii Rzecznej w Rybniku, gdzie prezydent Piotr Kuczera podkreślił znaczenie świadomego kształtowania przestrzeni miejskiej. „Mamy często w Polsce problem z estetyką. Ale ja głęboko wierzę, że dobry przykład będzie pociągał kolejne, zatem warto o to walczyć, dbać o piękną przestrzeń, pokazywać coś, co dziś często jest obklejone, a ma ten czar, tylko ten czar trzeba spod tych plakatów wydobyć” – mówił Kuczera.

W Forum wzięli udział także eksperci z różnych miast Polski, w tym Andrzej Siwek z Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Arkadiusz Bogusławski, który pracował nad pierwszym w Polsce Parkiem Kulturowym Miasto Tkaczy. Reprezentantki Raciborza, Maria Olejarnik oraz Ewa Klimaszewska, architekt miejski, podzieliły się swoimi doświadczeniami i osiągnięciami w zakresie ochrony dziedzictwa kulturowego.

Spotkanie prowadziła Małgorzata Tkacz-Janik z Instytutu Wojciecha Korfantego w Katowicach, która moderowała dyskusje i prezentacje, zacieśniając współpracę między uczestnikami Forum.


Na podst. UM Racibórz