XIV Raciborski Festiwal Średniowieczny: Drugi największy w Polsce!
Miniony weekend w naszym mieście obfitował w średniowieczne emocje za sprawą XIV Raciborskiego Festiwalu Średniowiecznego. Wydarzenie przyciągnęło tłumy, oferując bogaty program pełen atrakcji zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Nie zabrakło walk wojów, turniejów łuczniczych oraz licznych warsztatów rzemiosł dawnych.
  1. Walki wojów i turnieje łucznicze
  2. Warsztaty rzemiosł dawnych
  3. Inscenizacja słowiańskiego obrzędu "Swaćby"
  4. Stragany z rękodziełem i gastronomia

W piątkowy wieczór festiwal rozpoczął się magicznie, dzięki koncertowi w Zaczarowanym Ogrodzie w Arboretum Bramy Morawskiej. Dźwięki harfy celtyckiej i gitary klasycznej przeniosły uczestników w czasy Słowian i Wikingów, wprowadzając ich w atmosferę dawnych wieków.

Najwięcej atrakcji czekało na mieszkańców w sobotę, kiedy to odbyły się manewry wojów i liczne turnieje łucznicze. Wydarzenie przyciągnęło wielu widzów, którzy mogli podziwiać pokazy konne oraz wielką bitwę wojów. Dla najmłodszych przygotowano różnorodne zabawy, w tym bitwę na balony z wodą oraz szkołę walki. Dzieci mogły także bawić się na nowym średniowiecznym placu zabaw i słuchać fascynujących opowieści o dawnych czasach.

Jednym z najciekawszych punktów programu była inscenizacja słowiańskiego obrzędu "Swaćby", która pozwoliła uczestnikom przenieść się w czasie i zobaczyć, jak ponad 1000 lat temu wyglądała ceremonia zaślubin. Dodatkowo, odtworzono napad na karawanę, co dostarczyło widzom niezapomnianych emocji.

Na terenie festiwalu nie zabrakło również licznych straganów z rękodziełem. Rzemieślnicy oferowali biżuterię inspirowaną znaleziskami z czasów wczesnego średniowiecza, lniane i wełniane ubrania, ceramikę, naturalne mydła oraz różnorodne trunki. Dla spragnionych i głodnych przygotowano stoiska z jedzeniem i orzeźwiającymi napojami.

Muzyczną oprawę wydarzenia zapewniły dwa zespoły folkowe - "Svita" i "Korzenie". Ich występy dodały festiwalowi unikalnego klimatu i wprowadziły uczestników w jeszcze głębszy nastrój średniowiecza.

XIV Raciborski Festiwal Średniowieczny przeszedł do historii jako jedna z największych imprez tego typu w Polsce, oferując mieszkańcom niezapomniane wrażenia i doskonałą zabawę. Już teraz nie możemy doczekać się kolejnej edycji!


Źródło: UM Racibórz