W piątek, 22 września br. Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Kamiński wręczył medale im. podkomisarza Policji Andrzeja Struja. Odznaczenia odebrało 83 policjantów z całego kraju. Wśród wyróżnionych był Komendant Powiatowy Policji w Raciborzu nadkomisarz Marek Ryszka.

Kiedy życie i zdrowie drugiego człowieka było zagrożone, niejednokrotnie zachował zimną krew, wykazał się profesjonalizmem, odwagą i determinacją, aby ratować to, co najcenniejsze…życie innych, narażając przy tym własne. Mowa o nadkom. Marku Ryszce, który decyzją ministra MSWiA Mariusza Kamińskiego otrzymał wyjątkowy dla każdego policjanta medal im. podkomisarza Policji Andrzeja Struja. W czwartek 24 marca 2022 roku Komendant Powiatowy Policji w Raciborzu jechał do służby, kiedy około 7.30 zauważył ogromne kłęby dymu unoszące się nad domem jednorodzinnym na osiedlu Obora. Policjant powiadomił o wszystkim dyżurnego raciborskiej Policji, a sam pojechał na miejsce. Gdy dotarł na ulicę Drzewieckiego, okazało się, że palił się samochód i elewacja domu, przy której stało auto. Razem z mężczyzną, który także zareagował, widząc ogień, zaalarmował nieświadomych zagrożenia mieszkańców domu. Wśród domowników była 87-letnia kobieta, którą policjant i świadek wynieśli z domu. Na miejsce przyjechała straż pożarna, która ugasiła ogień. Prawdopodobną przyczyną pożaru było zwarcie instalacji elektrycznej w samochodzie. Szybka reakcja komendanta i mężczyzny, który pomagał podczas interwencji, pozwoliła uniknąć tragedii. Dziś Komendant Powiatowy Policji w Raciborzu nadkom. Marek Ryszka odebrał zaszczytny medal im. podkomisarza Policji Andrzeja Struja.

Gratulujemy otrzymania tak doniosłego wyróżnienia Naszemu Komendantowi i życzymy dalszych sukcesów w służbie. Sytuacje, w których liczy się każda minuta, a nawet sekunda, są częste w pracy policjanta, ale chwile, w których ratuje się życie, należą do wyjątkowych i jednocześnie najbardziej satysfakcjonujących.

  • komendant i wyróżnieni policjanci
  • komendant policji w Raciborzu z ministrem Kamińskim oraz komendantem głównym