Jak znakować narzędzia i maszyny w firmie produkcyjnej?

Znakowanie narzędzi i urządzeń to niezmiernie ważny aspekt w każdej firmie produkcyjnej. Dzięki temu możliwa jest szybka weryfikacja sprzętu, a także poznanie danych historycznych związanych z przeglądami, awariami i naprawami. Na rynku dostępne są różne metody znakowania narzędzi i maszyn, w zależności od preferencji, wielkości przedsiębiorstwa i wielu innych indywidualnych czynników.

Sposoby znakowania narzędzi i maszyn

Tak jak już wcześniej wspomniano, występuje wiele różnych możliwości znakowania sprzętów i urządzeń w firmie produkcyjnej. Wcześniej, gdy nie było dostępnej na rynku tak zaawansowanej technologii jak obecnie, najczęściej narzędziowiec bądź inny pracownik odpowiedzialny za warsztat narzędziowy i park maszynowy znakował narzędzia ręcznie i spisywał te oznaczenia w zeszycie. Ta metoda nie należy do najefektywniejszych, gdyż zajmuje sporo czasu i łatwo może dojść do pomyłki zwłaszcza wtedy, gdy inna osoba przejmie te obowiązki. Obecnie w dużych firmach produkcyjnych stosuje się znakowanie urządzeń poprzez nowoczesne metody, takie jak kody kreskowe lub tagi RFID. Przed podjęciem decyzji najlepiej skonsultować swój wybór z ekspertami w tej dziedzinie. Przykładową firmą zajmującą się automatyzacją i serwisem maszyn przemysłowych jest firma Inco-System https://inco-system.com/, która z pewnością zaproponuje odpowiednie rozwiązanie w celu optymalizacji tego procesu, dopasowując ofertę indywidualnie pod klienta.

Znakowanie RFID a kody kreskowe

Kody kreskowa mają szerokie zastosowanie w przemyśle. Idąc do sklepu, każdy produkt ma swój kod kreskowy, dzięki czemu łatwo odróżnić jeden produkt od drugiego. Żaden kod nie może się powtórzyć, zatem każdy wyrób ma swój indywidualny wygenerowany kod. Wydawać by się mogło, że jest to idealne rozwiązanie, jednak ma ono kilka minusów. Po pierwsze, kody kreskowe jest stosunkowo łatwo podrobić. Po drugie, wczytywanie kodu zajmuje czasem nawet kilka sekund, a jak wiadomo – czas to pieniądz. Efektywniejszym rozwiązaniem mogą okazać się znaczniki RFID, które są wygodne w użyciu, a także łatwe do zeskanowania przez odpowiednie urządzenie. Co więcej, istnieje wiele możliwości wykonania takich tagów, w zależności od rodzaju i miejsca, na którym chcemy umieścić ten znacznik. Co ważne, zasięg skanowania tagu RFID jest znacznie większy od kodu kreskowego, mianowicie przy znakowaniu urządzeń z powłoką metalową zasięg wynosi 1 metr, zaś z powłoką z tworzywa sztucznego wartość zasięgu wynosi aż 3 metry! Dodatkowo, jeśli maszyny pracują w trudnych warunkach, można zastosować specjalne znaczniki RFID, które są odporne na tego typu warunki, a ich zasięg skanowania wynosi 4 metry.

Zalety znakowania urządzeń w firmie produkcyjnej

Znakowanie narzędzi i sprzętów w każdej firmie zdecydowanie usprawnia pracę, zwłaszcza przy inwentaryzacji. Ponadto, poprzez zeskanowanie kodu na wyświetlaczu pojawia się cała historia, od momentu zakupu, aż po wszelkie naprawy, które miały miejsce w między czasie. Co więcej, pozwala to na szybką identyfikację urządzenia, dzięki czemu jest zachowany porządek i łatwo odnaleźć dany sprzęt.