Miejska Konserwator Zabytków przekazuje mieszkance opiekującej się kapliczką klucze do wyremontowanego obiektu
Miejska Konserwator Zabytków przekazuje mieszkance opiekującej się kapliczką klucze do wyremontowanego obiektu

Kapliczka przy ul. Różyckiego w Raciborzu została wyremontowana. 28 lipca 2022 r. dokonano odbioru prac. O konserwację obiektu zabiegali mieszkańcy.

Zakres prac przy kapliczce obejmował wymianę tynków oraz malowanie elewacji i wnętrza. Wykonano także nową, kutą kratę do drzwi zabezpieczających wejście do kapliczki, z wykorzystaniem starej, oryginalnej ramy.
Przed remontem w miejscu kraty była metalowa siatka, wtórna.
O odnowienie obiektu zabiegali mieszkańcy już w 2018 r. reprezentowani przez dwie panie, z których jedna na co dzień opiekuje się kapliczką i utrzymuje w niej porządek. Wskazywały one na silnie zabrudzone i odspajające się tynki, obawiały się także wilgoci.
Zleceniodawcą prac było Miasto Racibórz, remont tynków wykonała firma „Oskar Renowacje Przemysław Zembroń”, a kratę Mistrz Kowalstwa Artystycznego Robert Socha.

We wnętrzu kapliczki znajduje się figura Chrystusa Frasobliwego ustawiona na kamiennym cokole. Wyryty jest na nim napis z imieniem i nazwiskiem „Elisabet Engelbrecht II” oraz rokiem 1708. Ten rok to najpewniej czas powstania pierwszej kapliczki w tym miejscu, obecna prawdopodobnie została wybudowana na miejscu starej lub w pobliżu tego miejsca podczas budowy osiedla przy ul. Różyckiego w latach 20./30. XX w.

Mieszkanka, która na co dzień dba o kapliczkę opowiedziała zasłyszaną historię, jakoby dawno temu w płynącej kiedyś ul. Różyckiego rzece Psince miała topić się dziewczynka. Została ona uratowana, a w dowód wdzięczności Opatrzności Bożej jej mama ufundowała właśnie tam kapliczkę.

Remont kapliczki przy ul. Różyckiego

Zakończył się remont kapliczki przy ul. Różyckiego w Raciborzu. O konserwację obiektu zabiegali mieszkańcy.