Zakończyła się kolejna wideokonferencja organizowana przez Wojewodę Śląskiego Jarosława Wieczorka. W spotkaniu online udział wzięli: wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Paweł Szefernaker, wicemarszałek Województwa Śląskiego Dariusz Starzyński oraz generałowie, komendanci garnizonów śląskiej: policji, straży granicznej i straży pożarnej podczas której przekazano prezydentom i starostom śląskich miast i powiatów informacje na temat zapisów ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. W wideokonferencji udział wziął prezydent Raciborza Dariusz Polowy.
Wczoraj (07 marca) Rada Ministrów przyjęła projekt specustawy, przedłożony przez ministra spraw wewnętrznych i administracji. Rząd chce pomóc obywatelom Ukrainy, którzy przebywają w Polsce w związku z agresją militarną Rosji na terytorium Ukrainy. Chodzi m.in. o możliwość podjęcia pracy w naszym kraju oraz zapewnienie opieki zdrowotnej i dostępu do edukacji. Dzięki nowym przepisom, obywatele Ukrainy będą mogli legalnie przebywać w Polsce przez 18 miesięcy. Wsparcie finansowe otrzymają również osoby, które przyjęły pod swój dach obywateli ukraińskich. Nowe rozwiązania, o których więcej można przeczytać na
stronie rządowej gov.pl
mają wejść w życie z dniem ogłoszenia w Dzienniku Ustaw i będą obowiązywać, co do zasady, z mocą wsteczną od 24 lutego 2022 r.Podczas wideokonferencji minister Szefernaker przekazał ponadto, że w pierwszej kolejności przybyli do Polski uchodźcy lokują się w większych ośrodkach miejskich, ale z czasem po zapełnieniu się miejsc noclegowych i wyczerpaniu ofert zatrudnienia w dużych miastach, należy się spodziewać większego napływu uchodźców także do mniejszych miejscowości.
Wojewoda wskazał zaś na dużą rolę, jaką w pośredniczeniu w ustaleniach dot. niesienia pomocy uchodźcom pomiędzy Urzędem Wojewódzkim, a samorządami pełni Śląski Związek Gmin i Powiatów (od niedawna członkiem ŚZGiP jest miasto Racibórz).