Na zaproszenie wiceprezydenta Dawida Wacławczyka, który został wyznaczony do koordynowania akcji pomocy dla obywateli Ukrainy, odpowiedzieli: wolontariusze Stowarzyszenia Przyjaciół Człowieka „Tęcza”, które koordynuje zbiórkę środków finansowych na rzecz Tyśmienicy - Magdalena Kusy i Jarosław Łęski, pani Elżbieta Ciesielska współorganizująca akcję pomocy uchodźcom w kwestiach transportowych, a także pani Anna Cieśla i panowie Tomasz Kuryłowicz i Michał Fita z zespołu prowadzącego obecnie społeczny magazyn darów i otaczający uchodźców innymi aspektami opieki oraz dyrektor OSIR Paweł Król. Celem spotkania było wypracowanie możliwych form współpracy pomiędzy samorządem a działaczami społecznymi i koordynacja działań pomocowych w taki sposób, by były one maksymalnie efektywne.

Prezydent zapoznał uczestników spotkania z aktualną sytuacją prawną i zadaniami realizowanymi przez miasto Racibórz. Są to między innymi tymczasowe zakwaterowanie, żywienie i pomoc rzeczowa dla obywateli Ukrainy przybyłych do Raciborza oraz miejska zbiórka darów wysyłanych na Ukrainę. Wolontariusze i stowarzyszenia przekazały informacje o rodzajach pomocy jakie są realizowane przez stronę społeczną oraz o sposobach w jaki się to obecnie odbywa. Jest to pomoc w transporcie z granicy do Raciborza, pomoc w zakwaterowaniu, pomoc rzeczowa, pomoc psychologiczna i prawna, a także zbiórka darów i ich przekazywanie potrzebującym. „Tęcza” prowadzi zbiórkę finansową, z której finansowane są zakupy sprzętu specjalistycznego wskazanego przez władze Tyśmienicy.

Wiceprezydent Wacławczyk zauważył, że samorząd i stowarzyszenia i wolontariusze muszą się wzajemnie uzupełniać oraz współpracować, wykorzystując w maksymalnym stopniu wszystkie możliwości jakimi dysponują.

W trakcie spotkania omówiono również inicjatywę stworzenia Społecznego Magazynu Pomocowego, którego prowadzenia podjęła się grupa wolontariuszy. Do wczoraj działał on w salkach przy ulicy Szewskiej, od wtorku ma się przenieść do salki gimnastycznej Szkoły Mistrzostwa Sportowego przy ul. Kozielskiej. Prezydent Polowy zaproponował do wykorzystania 2 lokalizacje w centrum miasta: dawny klub Labirynt (RCK ul. Chopina) lub szkołę Podstawową nr 15 przy Słowackiego / Matejki. Wybór lokalizacji pozostawiono do rozstrzygnięcia osobom zaangażowanym w zbiórkę i rozdzielanie darów. Prezydent zapewnił uczestników o wsparciu dla ich inicjatyw i gotowości do udzielenia pomocy w ramach możliwości jakimi dysponuje gmina. Jednocześnie ustalono, że miasto zintensyfikuje akcję informacyjną poprzez druk plakatów i ulotek ze wskazaniem wszystkich form pomocy jaką mogą otrzymać uchodźcy z Ukrainy, którzy trafili do Raciborza.