System WMS w magazynie: w jaki sposób pomaga optymalizować procesy zachodzące w firmie?

Optymalna praca magazynu ma kluczowe znaczenie w realizacji procesów. Doskonale zdają sobie z tego sprawę przede wszystkim przedstawiciele przedsiębiorstw logistycznych. Warto dowiedzieć się, jakie procesy wspiera system WMS.

Co to jest WMS? Logistyka, handel, e-commerce

System WMS (ang. Warehouse Management System – system zarządzania magazynem) to narzędzie informatyczne wspierające kompleksowo wszystkie prace magazynowe. Dzięki temu sprawdza się wszędzie tam, gdzie wykorzystuje się powierzchnie magazynowe: od małych sklepów, w tym przedstawicieli branży e-commerce, aż do dużych centrów logistycznych. Systemy magazynowe WMS są szeroko wykorzystywane przez przedsiębiorstwa reprezentujące różne branże. Coraz częściej są wręcz fundamentem działalności, bez którego trudno byłoby o efektywne funkcjonowanie na coraz bardziej wymagającym rynku.

Jak działa system WMS w magazynie

Oprogramowanie WMS wspiera bardzo szeroki zakres prac w magazynie. Należy do nich między innymi:

  • inwentaryzacja towaru,
  • wskazywanie miejsca składowania towaru,
  • określanie konkretnych partii, łącznie z całą historią partii,
  • tworzenie i zarządzanie dokumentami,
  • kompletowanie zamówień,
  • monitorowanie kompletnego obiegu magazynowego,
  • współpraca pomiędzy magazynem a innymi działami firmy,
  • rozliczanie i raportowanie.

Aby implementacja dała najlepszy efekt, warto rozważyć wdrożenie kompleksowego systemu ERP wykorzystującego również moduły odpowiedzialne za wsparcie magazynu. Doświadczony dostawca systemu WMS, taki jak np. Kotrak, będzie w stanie stworzyć rozbudowane środowisko skupione na automatyzacji procesów pomiędzy poszczególnymi działami firmy.

System WMS a system ERP

Każde przedsiębiorstwo składa się z wielu wzajemnie powiązanych ze sobą działów. Magazyn stanowi istotny element funkcjonowania firmy, która musi składować towary. Jednocześnie, aby osiągnąć najlepszy rezultat, konieczne staje się także zintegrowanie go z innymi obszarami działania – na przykład z księgowością, działem finansów, kadrami, handlowcami czy osobami odpowiedzialnymi za bieżącą realizację zamówień.

System WMS w logistyce i handlu może stanowić jeden z modułów systemu ERP (ang. Enterprise Resource Planning, planowanie zasobów przedsiębiorstwa). Dzięki temu rozwiązania informatyczne będą w stanie objąć całą organizację. Wszyscy upoważnienie pracownicy zyskają dostęp do aktualnych danych, w tym również tych dotyczących stanów magazynowych i konkretnych partii towaru.

Automatyzacja procesów w firmie

Dzięki wdrożeniu narzędzia tego typu możliwe staje się usprawnienie obiegu informacji. Przykładowo: po otrzymaniu zamówienia od klienta system jest w stanie automatycznie wygenerować dokumenty sprzedażowe i przesłać odpowiednie informacje do magazynu. Jego pracownicy błyskawicznie dowiadują się, gdzie znajduje się określona partia towaru, a stany magazynowe zostają zaktualizowane. W tym samym czasie dochodzi także do rozliczenia i zaksięgowania transakcji oraz wygenerowania niezbędnych dokumentów.

Nie tylko logistyka

Co ważne: system WMS można powiązać również z innymi modułami, takimi jak systemu MES (ang. Manufacturing Execution System). Znakomicie sprawdzą się wobec tego w firmach produkcyjnych, które korzystają z własnych zasobów magazynowych. Również w tym przypadku możliwe będzie monitorowanie stanów magazynowych, automatyzacja procesów zakupowych, kontrola jakości partii i ilości asortymentu. Dzięki temu można osiągnąć wyższą sprawność operacyjną, a w efekcie — rentowność.