Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Racibórz

Alkomat - czy warto go kupić?

Z roku na rok rośnie liczba wypadków. Przyczyną wielu z nich jest jazda po alkoholu. I tutaj ciekawe są tłumaczenia kierowców, którzy bardzo często tłumacząc się mówią, iż wypili "dwa piwa" i nie sądzili, że stężenie alkoholu w wydychanym powietrzu będzie przekroczone. Jednocześnie warto pamiętać, że nawet mała ilość alkoholu wpływa na koncentrację i opóźnia reakcję, dlatego osoby, którym zdarza się nawet sporadycznie wypić, powinny zainwestować w alkomat. Co warto wiedzieć i jaki model wybrać?

Urządzenie do pomiaru stężenia alkoholu w wydychanym powietrzu - co warto wiedzieć?

Żaden kierowca wypijając lampkę wina, czy jedno piwo nie jest w stanie ocenić, czy ma poniżej czy powyżej 0,2 promila. Dlatego też należy zdecydować się na zakup alkomatu na alkopatrol.pl, tym bardziej że cena takiego urządzenia wcale nie jest wysoka. Bardzo tanie są modele półprzewodnikowe, których ceny zaczynają się nawet od 20 zł. Można powiedzieć, że mają zastosowanie na tzw. potrzeby domowe, jednak nie są pozbawione wad. W tym przypadku największą jest fakt, że są podatne na czynniki zakłócające pomiar, choćby w postaci jedzenia. Także sensor nie jest zbyt stabilny i szybko może dojść do jego rozkalibrowania. Ponadto powtarzalność pomiaru w krótkim czasie nie daje miarodajnego rezultatu. Słusznym wydaje się więc zainwestowanie w model elektrochemiczny. Rzecz jasna ich cena jest wyższa, jednak tutaj pojawia się pytanie: czy na bezpieczeństwie można i należy oszczędzać? Takie urządzenia nie są podatne na czynniki zakłócające pomiar. Także częściowo rozładowana bateria nie ma wpływu na wynik.

Warto również wiedzieć, że żywotność sensora wynosi ok, 3 lat. Kalibrację urządzenia należy wykonywać średnio co pół roku, a w przypadku droższych urządzeń ,co rok. Jest jeszcze jeden rodzaj, a dokładnie urządzenia spektrofotometryczne. Te można ocenić mianem najbardziej profesjonalnych i najdokładniejszych. Jednak są to sprzęty stacjonarne, stosunkowo duże, a przy tym drogie.

Czy pracodawca ma prawo dokonywać pomiaru alkoholu w wydychanym powietrzu?

Powinniście wiedzieć, że pracodawca nie ma prawa dokonywać pomiaru alkoholu w wydychanym powietrzu. Jeżeli podejrzewa, że jego pracownik jest pod wpływem, może jedynie zadzwonić na policję. Warto jeszcze wiedzieć, iż odmowa pracownika podczas kontroli może świadczyć, że jest pod wpływem. Jednak aby to udowodnić pracodawca musi wezwać policję.