Policjanci z raciborskiej drogówki zwracają się z Apelem ! Zima to czas kiedy warunki na drodze nie są sprzyjające. Ostrożność muszą zachować zarówno kierowcy samochodów, jak i niechronieni uczestnicy ruchu drogowego. W ostatnich dniach pogoda wyjątkowo nie sprzyja. Widoczność jest ograniczona, a nawierzchnia mokra co powoduje słabą przyczepność. Apelujemy zatem o zachowanie ostrożności i ściągnięcie nogi z gazu.

Warto pamiętać, że od każdego z nas zależy bezpieczeństwo na drodze. Kierowcy winni przestrzegać praw pieszych i rowerzystów. W rejonie przejść dla pieszych zachować szczególną ostrożność, nie śpieszyć się i być skoncentrowanym na tym co dzieje się na drodze. Chwila naszej nieuwagi może spowodować nieszczęście. Dlatego wystrzegajmy się używania telefonów komórkowych czy też ustawiania nawigacji podczas jazdy.

Niechronieni również nie mogą zapomnieć o swoim bezpieczeństwie. Muszą brać pod uwagę, że dni nadal są krótkie, a to nie sprzyja widoczności na drodze. Niestety kurtki i płaszcze w ciemnych kolorach nie wpływają na dobrą widoczność niechronionych na drodze. Natomiast posiadanie jakiegokolwiek elementu odblaskowego zwiększa widoczność ich na drodze o około 150 metrów. Wówczas dajemy kierowcy czas by mógł właściwie zareagować i uniknąć tragedii.

Rowerzystom przypominaliśmy o obowiązkowym używaniu świateł od zmierzchu do świtu, pieszym o konieczności posiadania elementów odblaskowych nocą w terenie niezabudowanym, i dobrym zwyczaju, by używać ich także w mieście. Niechronieni muszą mieć świadomość jak wiele zależy od naszego podejścia i poszanowania prawa.