Gala Kultury i Wolontariatu - wyróżnienia dla twórców i wolontariuszy

W sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej w Raciborzu zapadła cicha, ale wyraźna nuta uznania: miasto nagrodziło tych, którzy przez lata budowali kulturę i tych, którzy bezinteresownie angażują się w pomoc innym. Podczas uroczystości 22 listopada 2025 publiczność zobaczyła zarówno znane postaci sceny, jak i tych, którzy działają za kulisami. Przebijała duma z osiągnięć i świadoma potrzeba docenienia pracy społecznej.
- Animatorzy i twórcy Raciborza otrzymali publiczne uznanie
- Laur Wolontariatu wyróżnił pracę społeczną i długofalowe zaangażowanie
- Gala jako lustro raciborskiej aktywności kulturalnej i społecznej
Animatorzy i twórcy Raciborza otrzymali publiczne uznanie
Podczas gali Prezydent miasta wręczył nagrody w dwóch głównych kategoriach: za całokształt dorobku oraz za szczególne osiągnięcia w minionym roku. Wśród uhonorowanych znalazła się m.in. Elżbieta Biskup – animatorka, która przez ponad 30 lat kształciła młodych wokalistów, od 2000 roku prowadzi zespół „Miraż” i jest autorką ponad 40 pieśni oraz piosenek bożonarodzeniowych. Jej działalność edukacyjna i organizacyjna rozciąga się również na prowadzone od 2016 roku Studio Muzyki, Piosenki i Teatru ARS.
W gronie wyróżnionych był też akordeonista i pedagog Henryk Malon, postać o długim związku z Raciborskim Centrum Kultury i z miejscową Państwową Szkołą Muzyczną. Jego inicjatywa – Konkurs Akordeonowy im. Henryka Malona – przekształciła się w jedną z ważnych imprez regionalnych, a działalność koncertowa zaprowadziła raciborską muzykę poza granice kraju. Nagrodę za całokształt otrzymał także społecznik i pasjonat historii Józef Pluta, który od dwóch dekad kieruje Raciborskim Kurkowym Bractwem Strzeleckim i promuje tradycję miasta na arenie krajowej i międzynarodowej.
Wśród twórców doceniono Tomasza Jedza, śpiewaka operowego i poetę o międzynarodowym doświadczeniu, który łączy działalność sceniczną z literacką wrażliwością. Natomiast za szczególne osiągnięcia w 2024 roku wyróżniono m.in. Bożenę Plis-Grochowicz (działania na rzecz czytelnictwa w filii biblioteki w Brzeziu), Sabinę Freindorf (praca z najmłodszymi poprzez programy teatralne i edukacyjne) oraz Agnieszkę Domasik - koordynatorkę Strefy SOWA, miejsca odwiedzonego przez ponad 30 000 osób.
Nie zabrakło też nagrody dla organizacji: Stowarzyszenie Inicjatyw Kulturowych VOLTAGE zostało docenione za wspieranie młodych artystów i za cykl Koncertów Debiutanckich, gdzie swoje pierwsze kroki stawali m.in. artyści później osiągający krajowy rozgłos.
Laur Wolontariatu wyróżnił pracę społeczną i długofalowe zaangażowanie
Obok nagród artystycznych wręczono także Laur Wolontariatu, którym uhonorowano pięciu mieszkańców działających na rzecz różnych grup i instytucji. Wyróżnieni to m.in. Andrzej Beracz, prowadzący zajęcia modelarskie i tworzący Modelarski Klub Skrzydlatka w filii biblioteki, oraz Krzysztof Kaim, aktywny w klubie sportowym Wicher Płonia i pomocny w akcjach kryzysowych, na przykład podczas powodzi. Doceniono też działacza turystyki Andrzeja Kuśnierza, który organizuje projekty rowerowe i górskie, instruktora harcerskiego Piotra Turlejskiego, prowadzącego Gromadę Zuchów, oraz Lucynę Rajczykowską, od 35 lat kierującą Hospicjum im. św. Józefa i integrującą opiekę medyczną z wolontariatem.
Podczas wręczeń wyraźnie podkreślano, że wybór laureatów dokonuje Komisja Konkursowa, oceniając zaangażowanie, innowacyjność i skuteczność działań zgłoszonych kandydatów. Laureaci reprezentują różne obszary – edukację, kulturę, opiekę paliatywną, sport i turystykę – co pokazuje szerokie spektrum wolontariatu w mieście.
Gala jako lustro raciborskiej aktywności kulturalnej i społecznej
Wydarzenie wypełniła mieszanina święta, refleksji i planów. Na scenie i wśród gości spotykali się muzycy, animatorzy, działacze organizacji pozarządowych oraz urzędnicy - momenty gratulacji przeplatały się z krótkimi wspomnieniami o projektach, które zmieniły lokalne życie kulturalne. Dla mieszkańców istotne może być to, że nagrody dają widoczność projektom edukacyjnym i inicjatywom oddolnym, a także pomagają zdobywać środki i partnerów do dalszej pracy.
Dla osób szukających możliwości zaangażowania - wydarzenia takie jak Gala pokazują, gdzie brakuje wsparcia i w jakich obszarach warto działać: praca z dziećmi przez teatr i muzykę, wolontariat w opiece paliatywnej, organizacja zajęć pozaszkolnych czy inicjowanie przestrzeni dla debiutujących artystów. Dzięki takim wyróżnieniom łatwiej zauważyć projekty warte wsparcia i współpracy od strony sąsiadów, szkół i instytucji kultury.
Podsumowując, gala potwierdziła, że w Raciborzu kultura i wolontariat idą w parze - jedni tworzą ramy artystyczne, drudzy wypełniają je dawką bezinteresownej pracy. Nagrodzeni i laureaci zostali wyróżnieni nie tylko za dotychczasowe osiągnięcia, ale też za wkład w budowanie miejskiej oferty kulturalnej i społecznej na przyszłość.
na podstawie: Urząd Miasta Racibórz.
Ostatnie Artykuły

Seniorka w piżamie na ulicy Ogrodowej. Policjanci odnaleźli jej rodzinę po kilkunastu minutach

Radiowóz w przedszkolu - dzieci sprawdzały policyjny sprzęt na żywo

Teatr wśród drzew. Poznańska grupa zabrała raciborzan w podróż do lasu

Świeże tytuły na raciborskich półkach. Od psychiatrycznego thrillera po koty terapeutyczne

Tragedia Górnośląska – wykład dr. Janusza Mokrosza w Raciborzu

Raciborski powiat dofinansował mundurowy oddział. Uczniowie dostaną nowy sprzęt

Jam Session w Raciborzu. Muzyka na żywo w herbaciarni Bombilla

Mundurowi w Bieńkowicach. Dzieci Dziecka spędziły z policyjnymi profilaktykami

Skaza na podium ogólnopolskich zawodów. Raciborscy tancerze zdominowali scenę w Niedobczycach

Radiowozy, kamizelki i odblaski. Dzieci z Rudy miały Dzień Dziecka z mundurowymi

Ruszyła rywalizacja o Puchar Rowerowej Stolicy Polski 2026

Policjanci w mundurach zamiast prezentów - dzieci w Raciborzu dostały lekcję, która może uratować życie

Sznupkiem przyciągnęli dzieci, odblaskami - rodziców. Policyjna strategia w Roszkowie

Nóż w ręku na szpitalnym korytarzu - 71-latek obezwładniony przez patrol prewencji
Przydatne dane teleadresowe
- Powiatowe Centrum Sportu w Raciborzu - adres, telefon, zajęcia i saunarium
- Parafia św. Mikołaja w Raciborzu - msze, kancelaria, sakramenty
- Gminny Ośrodek Kultury w Krzyżanowicach - kontakt, godziny, świetlice
- Ośrodek Sportu i Rekreacji Racibórz - kontakt, obiekty, cennik
- Biuro Powiatowe ARiMR w Raciborzu - kontakt, infolinia, programy dla rolników
- Zakład Wodociągów i Usług Komunalnych w Rudniku - kontakt, awarie, cenniki
