Maria Olejarnik o tajnikach pracy konserwatora zabytków w Raciborzu

2 min czytania
Maria Olejarnik o tajnikach pracy konserwatora zabytków w Raciborzu

Jak wygląda codzienna praca miejskiej konserwator zabytków? Spotkanie z Marią Olejarnik odsłoniło kulisy ochrony dziedzictwa Raciborza i przypomniało, jak ważne jest dbanie o naszą historię. Poznaj fascynujące historie renowacji i odkryć archeologicznych, które kryją się tuż za rogiem!

  • Racibórz i jego skarby pod opieką miejskiej konserwator zabytków
  • Renowacje i odkrycia w Raciborzu historia ożywa na naszych oczach

Racibórz i jego skarby pod opieką miejskiej konserwator zabytków

W Domu Kultury Strzecha” odbyło się wyjątkowe spotkanie z Marią Olejarnik, miejską konserwator zabytków, która od 2017 roku czuwa nad zachowaniem unikatowego dziedzictwa Raciborza. Jako historyk sztuki i pasjonatka lokalnej historii, Maria Olejarnik przybliżyła zgromadzonym zasady swojej pracy oraz wyzwania związane z ochroną zabytków w naszym mieście.

Podczas wydarzenia prowadzonego przez Annę Kokolus, wicedyrektor Raciborskiego Centrum Kultury, uczestnicy mieli okazję dowiedzieć się, czym dokładnie jest zabytek i jakie formy ochrony są dostępne na poziomie miejskim i wojewódzkim. Konserwator zwróciła uwagę na częste braki wiedzy wśród mieszkańców dotyczące statusu nieruchomości wiele osób nie sprawdza, czy ich dom lub działka nie znajdują się na terenie objętym ochroną lub stanowiskiem archeologicznym. To niedopatrzenie może prowadzić do poważnych komplikacji prawnych i finansowych.

Renowacje i odkrycia w Raciborzu historia ożywa na naszych oczach

Maria Olejarnik podzieliła się przykładami ostatnich prac konserwatorskich realizowanych w mieście. Szczególne miejsce zajmuje spichlerz w Sudole niezwykły zabytek chłopski wpisujący się w charakterystyczną dla regionu zabudowę frankońską, którą trudno znaleźć gdzie indziej w Polsce. Renowacja tej budowli to nie tylko przywrócenie jej dawnej świetności, ale także pielęgnowanie lokalnej tożsamości.

Konserwator opowiedziała również o odnowieniu kolumny Maryjnej ufundowanej przez Marię Elżbietę von Gaschin oraz o przydrożnych kapliczkach rozsianych po polach Płoni i okolicach ulicy Mariańskiej. Każda z tych prac to nie tylko troska o obiekt, lecz także historia pozyskania funduszy i fascynujące odkrycia od inskrypcji ukrytych w kamieniu po wykopaliska archeologiczne.

Nie zabrakło też wspomnień o wyjątkowej sali raciborskiego sądu, która zachwyca gości swoją historyczną atmosferą oraz o fragmentach średniowiecznego muru odnalezionych w dawnym Labiryncie. To miejsce już zostało uznane za zabytek archeologiczny i czekają je prace zabezpieczające oraz przygotowujące do udostępnienia zwiedzającym.

Spotkanie zakończyła żywa dyskusja z publicznością pełną miłośników historii miasta. Liczne pytania i komentarze świadczyły o tym, jak ważne są działania na rzecz ochrony dziedzictwa oraz jak bardzo mieszkańcy cenią sobie takie inicjatywy.

Wg inf z: Urząd Miasta w Raciborzu

Autor: krystian