Idealne opony na lato do Audi. Na co zwrócić uwagę?

Samochody marki Audi cieszą się obecnie ogromną popularnością i szerokim wykorzystaniem wśród szerokiego grona osób. Marka ta jest firmą z bogatą historią i dużym dorobkiem. Aktualnie na krajowym i międzynarodowym rynku motoryzacyjnym można znaleźć wiele historycznych modeli Audi, a także pojazdów produkowanych aż po dziś dzień.

Do tego grona zaliczają się auta kompaktowe, pojazdy klasy średniej czy też bardziej luksusowe samochody zaliczane do segmentu F. Duże zróżnicowanie typów i modeli Audi sprawia, że do tych pojazdów pasują różne typy ogumienia letniego. Przy ich wyborze trzeba zwrócić uwagę na kilka podstawowych spraw.

Czym się kierować przy wyborze ogumienia na lato do Audi?

Jeśli chodzi o klasę jakościową opon to jej wybór jest uzależniony od konkretnego modelu Audi, a także od preferowanego stylu jazdy. Opony premium są najlepszym wyborem w przypadku modeli Audi zaliczanych do segmentu F, które generują bardzo wysokie osiągi. Takie opony potrafią wytrzymywać duże obciążenia i oferują najlepsze możliwe parametry z zakresu komfortu i bezpieczeństwa jazdy zarówno przy szybkim pokonywaniu ostrych zakrętów, jak również podczas podróży po drogach pokrytych kałużami. Opony to audi - znajdziesz tutaj

Opony klasy ekonomicznej i średniej są z kolei dobrym wyborem w przypadku modeli Audi zaliczanych do klasy średniej, aut kompaktowych i miejskich. Szczególnie poleca się takie ogumienie kierowcom, którzy wolą jeździć spokojniej, głównie na krótkich dystansach miejskich. W takim przypadku inwestowanie w najdroższe opony premium jest najzwyczajniej w świecie nieopłacalne.

Jakie parametry są ważne w przypadku opon letnich do Audi?

Nawet w przypadku niższego segmentu, większość modeli Audi charakteryzuje się wysoką dynamiką. Auta takie przyspieszają szybko i są w stanie generować bardzo wysokie prędkości. Oznacza to, że wybierając opony letnie do Audi, dobrze jest zwrócić uwagę na ich indeks prędkości. Powinien on być taki sam albo wyższy niż maksymalna prędkość danego modelu pojazdu. Wyjątkiem jest sytuacja, w której kierowca nie ma zamiaru osiągania maksymalnej możliwej prędkości danego auta.

Ważną rolę odgrywa też indeks nośności, który powinien obejmować masę pojazdu i jego maksymalne dozwolone obciążenie. Dzięki temu opony będą zapewniały optymalne właściwości jezdne, a także powolne i równomierne zużycie. Nie wolno też zapominać o budowie bieżnika. W przypadku ogumienia letniego do dynamicznych samochodów Audi, dobrym wyborem są opony z bieżnikiem asymetrycznym. Jego zewnętrzna budowa jest skonstruowana tak, aby zapewnić dobrą stabilność i przyczepność na zakrętach. Wewnętrzna budowa odpowiada z kolei za skuteczne odprowadzanie wody co poprawia przyczepność na mokrej nawierzchni. Jeszcze lepsze parametry na drogach pokrytych kałużami zapewniają opony posiadające bieżnik kierunkowy.

Nie bez znaczenia jest też mieszanka gumowa. Porządnej jakości opony posiadają materiały dostosowujące swoją elastyczność do zmiennych warunków i temperatur. Dobra mieszanka zużywa się powoli i charakteryzuje się zoptymalizowaną odpornością na uszkodzenia i zużycie.

Przykładowe opony godne polecenia w samochodach Audi

Podstawową sprawą jest dopasowanie opon do rozmiaru felg w danym modelu Audi. Trzeba więc zwracać uwagę na oznaczenia umieszczane przez producentów na felgach i oponach. Fabrycznie w samochodach Audi stosowanych było i jest sporo opon od szerokiego grona producentów, takich jak Bridgestone, Toyo, Yokohama i wielu innych. Warto między innymi zwrócić uwagę na ciekawe modele ogumienia, takie jak:

  • Michelin Pilot Sport 4,
  • Goodyear Eagle F1 Asymmetric 3 SUV (do modeli SUV),
  • Hankook Kinergy Eco 2 K435,
  • Falken Ziex ZE310 Ecorun.

Oczywiście są to tylko przykłady. Wiele opon różnych producentów i ze zróżnicowanych klas jakościowych spełnia wymogi dotyczące rozmiaru i parametrów jezdnych wymaganych w pojazdach Audi. Każdy może więc znaleźć produkty dopasowane do określonego modelu auta i indywidualnych wymagań, a także możliwości finansowych.