Nabór wniosków w ramach Instrumentu Wspierania Projektów
Sekretariat Rady Państw Morza Bałtyckiego (RPMB) ogłosił nabór wniosków w ramach Instrumentu Wspierania Projektów na rok 2023 (Project Support Facility, PSF) dla podmiotów z Danii, Estonii, Finlandii, Islandii, Litwy, Łotwy, Niemiec, Norwegii, Polski i Szwecji.
W realizację projektu muszą być zaangażowani partnerzy z co najmniej trzech ww. państw, a grant dla projektu może wynieść maksymalnie 65 tys. EUR. Wnioski można składać na specjalnym formularzu do 31 marca 2023 r.
Edycja PSF 2023
Projekty w 2023 powinny koncentrować się na długofalowym priorytecie RPMB „Bezpieczny i stabilny region”.
Wpływ różnych czynników, w tym zmiany klimatu, zakłóca działanie systemów naturalnych, ekonomicznych i społecznych, od których jesteśmy zależni, dlatego też cel zaproszenia do składania wniosków jest związany z pracami w ramach wszystkich trzech długoterminowych priorytetów RPMB:
- „Bezpieczny i stabilny region” ma na celu sprawienie, aby każdy czuł się bezpiecznie w każdym zakątku naszego regionu poprzez wzmocnienie bezpieczeństwa cywilnego, zapobieganie wyzyskowi i ochronę najbardziej narażonych osób w regionie Morza Bałtyckiego oraz wzmocnienie znaczenia współpracy transgranicznej i interdyscyplinarnej.
- „Zrównoważony i prosperujący region” wspiera żywotne i odporne społeczeństwa, ze szczególnym uwzględnieniem adaptacji do zmian klimatu i ich wpływu na społeczności i ekosystemy, a także zapewnienie przyjaznego dla środowiska, zrównoważonego rozwoju gospodarczego i społecznego.
- „Tożsamość regionalna” ma na celu wspieranie integracji społecznej poprzez kreatywne inicjatywy kulturalne, edukację na wysokim poziomie i inicjatywy młodzieżowe.
Obszar tematyczny PSF 2023:
Zarządzanie rosnącymi zagrożeniami wynikającymi ze zmiany klimatu i innymi czynnikami związanymi z bezpieczeństwem oraz budowanie bardziej odpornych społeczności poprzez zachęcanie do stosowania zintegrowanych podejść oraz innowacyjnych, wielodyscyplinarnych i międzyspołecznych partnerstw, a także włączanie zmarginalizowanych i podatnych na zagrożenia grup.
Zakres działań:
– Rozwijanie i poszerzanie współpracy pomiędzy rządami krajowymi, regionalnymi i lokalnymi, organizacjami społeczeństwa obywatelskiego, organizacjami wolontariuszy, naukowcami, praktykami i decydentami z różnych sektorów i poziomów w zakresie zarządzania rosnącym ryzykiem związanym ze zmianami klimatu.
– Ustanowienie punktu spotkań dla wymiany najlepszych praktyk wdrożeniowych.
– Szkolenie i budowanie potencjału dla krajowych i lokalnych podmiotów w zakresie identyfikacji, oceny i zarządzania wpływem zagrożeń związanych ze zmianami klimatu na społeczeństwa i ekosystemy.
– Ustanowienie i utrzymanie zrównoważonych i integracyjnych programów, opracowanie praktycznych środków, modeli współpracy i narzędzi w celu ochrony wszystkich grup społecznych przed skutkami różnych czynników ryzyka, w tym zmian klimatu, oraz zaangażowanie w budowę bardziej odpornych społeczności.
– Inne zintegrowane i innowacyjne podejścia do promowania celów niniejszego konkursu.
Nabór wniosków do Project Support Facility w edycji 2023 zostanie przeprowadzony w terminie do 31 marca 2023 r. https://cbss.org/psf/
Bliższe informacje na temat warunków aplikowania znajdują się na stronie internetowej Rady Państw Morza Bałtyckiego:
W przypadku pytań prosimy o bezpośredni kontakt z sekretariatem RPMB - Jekaterina Popova
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.