Niezbędnik kierowcy. Co warto wozić w samochodzie?

Każdy kierowca powinien zadbać o odpowiednie akcesoria do samochodu. Rzeczy które należy wozić w aucie, regulują przepisy. Jednak jest wiele innych przydatnych elementów wyposażenia, których posiadania nie wymagają przepisy. Przechowywanie takich rzeczy w aucie, przyda się w razie awarii, oraz może poprawić komfort jazdy. Awaria może przytrafić się wszędzie, nawet tam gdzie nie ma zasięgu, a najbliższy mechanik jest wiele kilometrów dalej. Wtedy mogą się przydać rzeczy, takie jak na przykład podnośnik samochodowy, czy koło zapasowe. Postaramy się opisać najpotrzebniejsze z nich.

Obowiązkowe elementy wyposażenia samochodu

Istnieją dwa akcesoria które należy posiadać w samochodzie, a za ich brak można dostać mandat. Są to gaśnica samochodowa i trójkąt ostrzegawczy.

Gaśnica powinna mieć minimum 1 kg pojemności.Trójkąt ostrzegawczy powinien mieć homologację. Niektóre trójkąty dostępne na rynku, mają zbyt małą powierzchnie odblaskową. Należy pamiętać, że apteczka samochodowa jest jedynie zalecana, a nie obowiązkowa. Dlatego to czy kierowca będzie ją posiadał, zależy wyłącznie od niego. Należy jednak wziąć pod uwagę, że apteczka jest często nieocenioną pomocą w razie wypadku, zanim pojawi się pogotowie.

Jakie akcesoria warto mieć a aucie?

Podnośnik samochodowy z kołem zapasowym

Zdarza się, że w podstawowym wyposażeniu auta nie ma podnośnika samochodowego, koła zapasowego, ani nawet tak zwanej "dojazdówki". A jeśli w fabrycznym wyposażeniu auta jest podnośnik samochodowy, jest on zwykle słabej jakości, dlatego warto pomyśleć o lepszym. W większości przypadków, posiadając koło zapasowe oraz podnośnik, wymienimy koło szybciej, niż przyjedzie pomoc drogowa. Szczególnie polecane są hydrauliczne podnośniki butelkowe, dużo lepsze od tych podnośników, które często znajdują się w podstawowym, fabrycznym wyposażeniu. Warto pamiętać również o kluczu do odkręcania kół, kluczach nasadowych i lewarku.

Kamizelki odblaskowe

W razie wypadku, po wystawieniu trójkąta ostrzegawczego, warto ubrać siebie oraz pasażerów w kamizelki odblaskowe. Szczególnie kiedy jest ciemno, a widoczność jest gorsza. Dzięki temu, kierowcy już z daleka będą widzieć, że coś się dzieje.

Zestaw żarówek samochodowych oraz bezpieczników

Czasem dochodzi do sytuacji kiedy żarówka lub bezpiecznik się przepali. W przypadku kiedy jesteśmy w stanie sami zlokalizować bezpiecznik i go wymienić, warto wozić w aucie zestaw bezpieczników. Jeśli auto nie posiada oświetlenia LED lub ksenonów, dobrze jest mieć podstawowy zestaw żarówek. Często pozwoli to uniknąć mandatu.

Olej silnikowy i płyn chłodniczy

Może się zdarzyć, że auto w trasie zasygnalizuje brak oleju silnikowego lub płynu chłodniczego. Jak wiadomo, nie powinno się wtedy dalej jechać. Zbawienne może okazać się wtedy posiadanie płynu, który można natychmiast dolać.

Czytnik OBD

Jest to malutki adapter, dzięki któremu za pomocą smartphone, można zdiagnozować usterkę w aucie. Szczególnie przydatne, jeśli w aucie często zapala się kontrolka "check engine".

Kable rozruchowe

Rozładowany akumulator jest bardzo częstym problemem. Kiedy auto nie chce odpalić, szczególnie w zimie, najczęstszym winowajcą jest rozładowany akumulator. Przewody rozruchowe pozwolą na uruchomienie auta z rozładowanym akumulatorem.

Oświadczenie o zdarzeniu drogowym

W razie wypadku pojawia się stres i często spisując oświadczenie, zapomina się o ważnych informacjach które powinny się w nim znaleźć. Warto mieć w aucie gotowe oświadczenie o zdarzeniu drogowym, które należy jedynie wypełnić danymi. Wtedy można mieć pewność że dokument zostanie wypełniony prawidłowo.

Kanister

Chociaż w dzisiejszych czasach posiadanie kanistra w aucie, nie jest już tak często spotykane - warto go mieć. Szczególnie kiedy planuje się daleką podróż autem.

Ciśnieniomierz do kół

Posiadając to urządzenie, można sprawdzić ciśnienie w kołach bez konieczności jazdy na stacje benzynową. Ciśnieniomierz jest niewielkim urządzaniem, więc nie zajmie dużo miejsca w aucie.

Linka holownicza

Może przydać się samemu kierowcy, lub innym uczestnikom ruchu. Dzięki niej, można holować uszkodzony pojazd (z wykluczeniem autostrady). Powinna mieć minimum cztery metry długości i siłę uciągu 3500kg.

Inne rzeczy które warto posiadać: rękawice robocze, mokre chusteczki i ręcznik papierowy, solidna latarka, uchwyty na telefon oraz napoje, wideorejestrator, ładowarka do telefonu z kablem USB, multitool.

Posiadając dodatkowe akcesoria w samochodzie, często można uniknąć wizyty w warsztacie samochodowym, czy wzywania pomocy drogowej. Niekiedy są sytuacje, w których nie ma się dostępu do pomocy i trzeba poradzić sobie samodzielnie. Dlatego posiadanie dodatkowych akcesoriów w wyposażeniu samochodu, jest niezwykle istotne.