Pompa ciepła a ogrzewanie podłogowe – FAQ, najczęstsze pytania

Podczas budowy domu, jak i termomodernizacji, wiele osób stawia na rozwiązania pozwalające na optymalizację osiąganych efektów przy jak największej korzyści ekonomicznej. W związku z tym coraz popularniejsze staje się zastosowanie pomp ciepła wraz z ogrzewaniem podłogowym. Odpowiadamy na 4 najczęściej zadawane pytania związane z tą tematyką.

Jak działa pompa ciepła z ogrzewaniem podłogowym?

Pompa ciepła to jedno z nowocześniejszych rozwiązań, które pozwala na ogrzewanie pomieszczeń przy zastosowaniu alternatywnych źródeł energii. Urządzenie pobiera ciepło z powietrza, wody lub gruntu, które poddawane jest przemianom termodynamicznym, by w efekcie móc przepompować je ze źródła dolnego do górnego. Pompy ciepła przejrzysz (i doczytasz o ich działaniu) na eco-team.pl, dzięki czemu dowiesz się więcej na temat tego urządzenia. Doskonale sprawdza się ono w połączeniu z ogrzewaniem podłogowym, które pracuje na niskich temperaturach. Pozwala to na wykorzystanie w pełni potencjału pompy ciepła. Należy jednak zaznaczyć, że nie zaleca się stosowania się tzw. podłogówki z tradycyjnymi grzejnikami, które wymagają zasilania powyżej 55°C. Spowoduje to wysokie koszty eksploatacji.

Jaki jest łączny koszt pompy ciepła i ogrzewania podłogowego?

Decydując się na połączenie pompy ciepła z ogrzewaniem podłogowym, warto zdecydować się na przeprowadzenie prac w tym samym czasie. Nie sposób jednoczenie określić, jakie będą ich koszty, jednak orientacyjnie szacuje się, że montaż pompy ciepła gruntowej to około 58.000 zł – 75.000 zł, powietrznej – od 46.000 zł do 65.000 zł, z kolei wodnej około 44.500 zł. Jak widać, ostatnie z rozwiązań jest najtańsze. Do tego doliczyć należy koszty wykonania ogrzewania podłogowego, jest to około 16.000 zł za montaż instalacji na powierzchni 100m². Należy jednak podkreślić, że są to orientacyjne ceny. W celu rzetelnej uzyskania wyceny należy skontaktować się ze specjalistami w tej dziedzinie, którzy dokonają stosownych obliczeń dla konkretnego przypadku.

Jakie zalety ma połączenie pompy ciepła i ogrzewania podłogowego?

Zastosowanie pomp ciepła wraz z ogrzewaniem podłogowym niesie szereg korzyści. Pierwszą z nich są spore oszczędności. Jak oszacowali eksperci, rachunki za ogrzewanie mogą być nawet o 40% niższe w porównaniu z tradycyjnymi sposobami dostarczania ciepła do pomieszczeń. Oznacza to, że inwestycja zwróci się dość szybko. Należy także zaznaczyć, że dzięki działaniu w niskich temperaturach systemy cechują się wyższą żywotnością. Do zalet tego rozwiązania zalicza się także:

  • możliwość uzyskania dofinansowania,
  • dbałość o środowisko,
  • wysoki komfort cieplny,
  • estetykę wnętrza.

Przeszkody do zamontowania pomp ciepła i ogrzewania podłogowego

Warto zaznaczyć, ze rozwiązania tego typu, mimo ze bardzo korzystne nie jest przeznaczone dla wszystkich. Przede wszystkim na ograniczenia w tym aspekcie napotkać mogą osoby, które nie posiadają wielu środków na budowę lub termomodernizację – koszty są wyższe niż w przypadku zastosowania pompy ciepła z klasycznymi grzejnikami. Należy także zwrócić uwagę na to, że konieczny jest właściwy dobór materiałów wykończeniowych posadzki. Nie muszą być to koniecznie płytki (jak błędnie twierdzi wiele osób), jednakże pokrycie musi umożliwiać przepływ ciepłego powietrza. Warto przemyśleć kwestie aranżacyjne jeszcze przed rozpoczęciem prac montażowych instalacji, by uniknąć późniejszych kłopotów.