Wczoraj do Raciborza przybyła pierwsza grupa uchodźców z Ukrainy, na którymi opiekę roztoczyło miasto. Dołączają do nich kolejni. Obywatele Ukrainy są także przyjmowani w prywatnych domach. Trwają zbiórki darów. Co warto wiedzieć? Na jakie wsparcie można liczyć?
Pomoc dla uchodźców przybyłych do Raciborza
Prezydent Dariusz Polowy wyznaczył miejsca zakwaterowania dla uchodźców z Ukrainy. Są to: Pokoje przy Hali Arena Rafako przy ul. Łąkowej 31 oraz Kemping na Oborze przy ul. Markowickiej 1.
Uchodźcom udzielamy schronienia, zabezpieczamy posiłki i niezbędną pomoc. Warunkiem udzielenia takiej pomocy jest rejestracja w systemie pomocy humanitarnej, którą zajmuje się Biuro Zarządzania Kryzysowego w Raciborzu.
Zgodnie z informacjami przekazanymi przez wojewodę 1.03 do gmin województwa śląskiego przyjechało blisko 400 obywateli Ukrainy szukających pomocy i zakwaterowania. Nieznana jest liczba Ukraińców którzy w ramach samoewakuacji przyjechało do swoich bliskich, rodziny, przyjaciół.
Kluczowa jest kwestia weryfikacji osób przybywających zza wschodniej granicy i starających się o pomoc – chodzi o pieczęć w paszporcie lub dowodzie osobistym z datą 24.02 lub późniejszą. Uchodźcy od tej daty wskazanej w dokumencie przez 15 dni mogą przebywać w naszym kraju całkowicie legalnie. Osoby te mogą bez obaw o koszty korzystać z pomocy i świadczeń medycznych NFZ. Są objęci wsparciem państwa. Do tego czasu powinna wejść w życie specustawa regulująca wszystkie dodatkowe kwestie dotyczące chociażby obowiązku szkolnego, opieki przedszkolnej, żłobkowej itp.
Mechanizmy wsparcia. Ważne numery telefonów.
Ważna informacja dla tych, którzy zdecydowali się pod swój dach przyjąć obywateli Ukrainy. Informujemy, że na dziś nie funkcjonuje żaden instrument gwarantujący odpłatność za przyjęcie osób uciekających przed wojną do prywatnych domów.
Osobom należy się jednak refundacja kosztów wyżywienia. Dodatkowo istnieje możliwość uzyskania wsparcia rzeczowego dla uchodźców z Ukrainy z darów składanych przez mieszkańców.
Potrzebne środki, rzeczy, ubrania wydawane są w Arenie Rafako w godzinach 13:00 - 15:00. Warunkiem jednak do otrzymania takiej pomocy podobnie jak w przypadku osób które znalazły schronienie w Arenie Rafako i Kempingu Obora jest rejestracja w systemie pomocowym. Rejestracją zajmuje się Biuro Zarządzania Kryzysowego w Raciborzu. Informacje w tej sprawie udzielane są pod numerem telefonu 32 755 06 91.
Jest jeszcze jeden ważny numer telefonu, który powinniśmy wszyscy znać i w razie potrzeby móc go przekazać osobom dotkniętym wojna w Ukrainie. Jest to śląska infolinia dla uchodźców. Numer telefonu to: 32 606 32 32
Więcej informacji na temat tego jak można pomóc, a także informacje dla osób tej pomocy potrzebujących znajdują się na stronie
www.pomagamukrainie.gov.pl
Ukraińcy Ukraińcom.
Grupa na facebooku
Jedno z ostatnich, najświeższych działań jakie podjęliśmy jako miasto – to utworzenie
grupy na facebooku Ukraińcy w Raciborzu
. Wyszliśmy z założenia, że nikt tak dobrze nie pomoże się odnaleźć w naszym mieście przybyłym obywatelom Ukrainy, jak…. mieszkający tu już od lat Ukraińcy. Do grupy zapraszamy zarówno osoby narodowości ukraińskiej, jak i aktywistów gotowych oferować swoją pomoc, zwłaszcza długodystansową. Prosimy o składanie tu ofert pomocy w tłumaczeniu, w odnalezieniu się w mieście, wizycie w urzędzie, poszukiwaniu pracy, opiece nad dziećmi etc. Liczymy na to, że w przyszłości grupa ta stanie się miejscem integracji środowiska Ukraińców oraz nieformalnym kanałem kontaktu z przedstawicielami Gminy Racibórz oraz innymi aktywnymi członkami wspólnoty naszego miasta.Koordynacja pomocy na poziomie powiatów
Warte podkreślenia jest, że zgodnie z poleceniem wojewody koordynacją pomocy oddolnej zajmuje się powiat raciborski. Dlatego też wszyscy mieszkańcy chcący udzielić schronienia osobom przybywającym z Ukrainy lub w inny pomóc przyczynić się sprawie proszeni są o zgłoszenie się na adres mailowy . Wczoraj, 1 marca, województwo śląskie uruchomiło także praktyczne narzędzie pomocne dla skojarzenia Mieszkańców naszego Regionu oferujących pomoc mieszkaniową dla obywateli Ukrainy. Pod adresem
www.slaskiedlaukrainy.pl
prowadzona jest dwujęzyczna polsko ukraińska z baza noclegowa dla obywateli Ukrainy.Dary dla uchodźców można składać w magazynach w Liceum Ogólnokształcącym nr 2, a także w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 2 (Mechaniku). Tam z zebranymi darami powinny kierować się także firmy i instytucje organizujące swoje akcje pomocowe.
Racibórz pomaga Tyśmienicy
Natychmiast po tym jak świat obiegła informacja o inwazji Rosji na Ukrainę, w czwartek, prezydent Raciborza nawiązał bezpośredni kontakt z wicemerem Tyśmienicy Rusłanem Farmusem. Już wtedy zgłosiliśmy chęć i gotowość niesienia pomocy partnerskiemu miastu, dopytując o bieżące potrzeby i możliwy zakres wsparcia. Nazajutrz otrzymaliśmy od władz Tyśmienicy listę potrzeb. Uruchomiliśmy zbiórkę darów.
Jest ona prowadzona w naszych miejskich szkołach i w Biurze Obsługi Interesantów
. Władze Tyśmienicy przygotowały listę potrzebnych rzeczy:1. śpiwory
2. karimaty
3. środki higieniczne (wszystkie rodzaje)
4. materiały opatrunkowe
5. żywność w puszkach
6. żywność możliwa do bezpośredniego spożycia tj. bez obróbki termicznej, zapakowana hermetycznie, możliwa do przechowywania bez lodówki, z długim terminem przydatności do spożycia (np. batony proteinowe, konserwy, kabanosy zamknięte hermetycznie, orzechy, suszone owoce etc.)
Z pomocą partnera społecznego Stowarzyszenia Przyjaciół Tęcza uruchomiliśmy zbiórkę środków finansowych na zakup specjalistycznego sprzętu: pontonów, agregatów prądotwórczych oraz urządzeń komunikacji radiowej dla naszego miasta partnerskiego – Tyśmienicy.
Dane do przelewu:
Stowarzyszenie Przyjaciół Człowieka "TĘCZA"
ul. Wojska Polskiego 8
47-400 Racibórz
nr konta 65 1050 1344 1000 0090 8155 0403
tytuł przelewu: Ukraina