W ramach współpracy między Miastem Racibórz a Ostrawą – Porubą zapraszamy do udziału w Mistrzostwach Europy kobiet w softballu, organizowanych przez czeski samorząd. Wydarzenie rozpocznie się 30 czerwca w Arrows Park w Ostrawie Porubie i potrwa do 6 lipca.

Podstawowe grupy, w których udział wezmą dwadzieścia trzy zespoły, odbędą się także we Frydku-Mistku oraz w polskich miastach Żory i Rybnik. Ostatnia grupa odbędzie się w Porubie, a sześć najlepszych drużyn weźmie udział w kwalifikacjach do Igrzysk Olimpijskich w Tokio.

Softball – to gra podobna do baseballu, lecz rozgrywana na mniejszym boisku, większą piłką oraz lżejszą i grubszą pałką.

W roku 1996 dyscyplina ta dołączyła do oficjalnej listy gier olimpijskich, choć tylko w wykonaniu kobiet. Określenie jej jako kobiecej odmiany baseballu jest jednak błędem ze względu na fakt, że chociażby w Stanach istnieje wiele męskich zespołów grających w softball.

W 2005 softball skreślono z listy dyscyplin olimpijskich, począwszy od 2012 roku. W 2016 roku dyscyplina ta powróciła do grona sportów olimpijskich. Pierwsza olimpiada zawierająca softball odbędzie się w 2020 r. w Tokio.

Więcej informacji na stronie: www.softball.cz