Wczoraj przed budynkiem Stacji Kultura w Pietrowicach Wielkich odbyła się kolejna akcja krwiodawstwa. Wśród krwiodawców nie zabrakło dzielnicowego z Posterunku Policji w Pietrowicach Wielkich, który doskonale wie, jak bardzo potrzebna jest krew. Mundurowy zawsze chętnie pomaga w organizacji oraz uczestniczy w tego typu wydarzeniach.

Wczoraj punktualnie o 9.00 ambulans do poboru krwi z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Raciborzu zaparkował na parkingu przed budynkiem Stacji Kultura w Pietrowicach Wielkich. Do godzin popołudniowych każdy chętny mógł oddać  krew. Wśród dawców nie zabrakło dzielnicowego z Posterunku Policji w Pietrowicach Wielkich. Starszy sierżant Paweł Cygler od wielu lat zawsze chętnie angażuje się w pomoc dla innych, a na swoim koncie ma już oddane prawie 16 litrów krwi. Akcja została zorganizowana już po raz czwarty przez Ochotniczą Straż Pożarną w Pietrowicach Wielkich, której członkiem jest także Paweł. Na zaproszenie mundurowych, 26 osób oddało krew. W czasie niedzielnej zbiórki zostało zebrane prawie 12 litrów tej cennej substancji, a we wszystkich akcjach ponad 40 litrów. Zebrany życiodajny płyn trafi teraz do tych, którzy go najbardziej potrzebują.

Dziękujemy wszystkim, którzy odpowiedzieli na zaproszenie mundurowych i zgłosili się, aby oddać krew.

Przypominamy, że aby zostać krwiodawcą, trzeba być zdrową osobą w wieku od 18 do 65 lat, o wadze powyżej 50 kilogramów oraz posiadać przy sobie dokument stwierdzający tożsamość. Wskazane jest wcześniejsze zjedzenie lekkiego posiłku, gdyż nie zaleca się oddawania krwi na czczo. Jeden dawca może oddać jednorazowo 450 ml. Każdy honorowy dawca kwalifikujący się do oddania krwi, może jednocześnie zostać honorowym dawcą szpiku. Kobiety mogą oddawać krew 4 razy w ciągu roku, a mężczyźni 6 razy – jednak nie częściej, niż co 8 tygodni.

  • na zdjęciu dzielnicowy z posterunku
  • na zdjęciu osp i policjant
  • na zdjęciu autobus z krwiodawca
  • na zdjęciu autokar
  • na zdjęciu oddają krew w autokarze
  • na zdjęciu oddający krew