Przechowywanie palet na tarasie zimą

Specjalna impregnacja palet drewnianych sprawia, że drewno zyskuje odpowiednią trwałość i podstawową odporność na niekorzystne czynniki zewnętrzne, w tym wilgoć i szkodniki. Ta warstwa ochronna pozwala na przechowywanie mebli z palet na tarasie, jednak do sezonu zimowego należy je przygotować. Długi kontakt z wilgocią, a także niskie temperatury są prawdziwymi wrogami drewna i mogą doprowadzić do jego zniszczenia. Jak przygotować palety do skrajnie niekorzystnych warunków pogodowych, aby nie straciły swoich właściwości i długo służyły?

Na co narażona jest paleta drewniana?

Palety drewniane są wykonane z surowego drewna, które - w przypadku europalet - jest tylko poddane wcześniejszej obróbce termicznej, zabezpieczającej drewno przed szkodnikami. Bez specjalistycznej impregnacji pozostawione na zewnątrz drewno dość szybko uległoby zniszczeniu. Jego trwałości z całą pewnością nie sprzyjają takie czynniki, jak opady atmosferyczne, niskie temperatury i mrozy, a także promieniowanie UV. Szczególnie niebezpieczny dla palet drewnianych jest stały kontakt z wilgocią, woda mająca łatwy dostęp do struktury drewna bardzo łatwo przedostaje się do najgłębszych partii, a dłuższa penetracja zwykle prowadzi do powstania procesów gnilnych i pleśnienia drewna. Zawilgocona paleta drewniana nie może być powtórnie użyta, chyba że - jeśli jej stan na to pozwala - zostanie wcześniej profesjonalnie osuszona w specjalnej suszarni , a jej powierzchnia zabezpieczona przed podobnymi zniszczeniami. Bardzo często jednak na ratowanie palety jest już za późno i po jednym sezonie zimowym na zewnątrz najczęściej nadaje się tylko do wyrzucenia.

Sposoby przechowywania mebli z palet

Bez względu na sposób przechowywania mebli z palet na zewnątrz, niezbędna jest właściwa impregnacja ich powierzchni. Dobrze, jeśli zapewnimy meblom zadaszenie, aby możliwie najbardziej odciąć dostęp do źródła wilgoci. Niekoniecznie musimy wynosić je do garażu, możemy z powodzeniem trzymać je pod daszkiem i najlepiej osłonić jakimś tekstylnym wodoszczelnym materiałem. Świetnie nadadzą się do tego plandeki z tekstyliów przemysłowych, przeznaczone do osłaniania rowerów lub basenów, chroniące przed wilgocią oraz blokujące dostęp promieni słonecznych, mogących się przyczynić do powstania przebarwień. Z całą pewnością nie powinno się owijać mebli z palet folią, ponieważ materiał ten zupełnie nie przepuszcza powietrza, uniemożliwiając sprawną cyrkulację i w ten sposób zupełnie nieświadomie uzyskamy efekt odwrotny od zamierzonego. W żadnym wypadku nie powinno się pozostawiać drewnianych mebli bezpośrednio na gruncie, gdyż stwarzałoby to bardzo niekorzystne warunki dla drewna. Pamiętajmy również o zabezpieczeniu powierzchni drewna specjalną lakierobejcą, o czym mówiliśmy już wcześniej. Na rynku dostępne są specjalistyczne impregnaty, występujące w bogatej kolorystyce, dzięki czemu możemy stworzyć niepowtarzalny klimat na przydomowym tarasie. Przed nałożeniem preparatu należy bardzo dokładnie oczyścić i oszlifować drewnianą powierzchnię. Dzięki takiemu zabiegowi skutecznie chronimy powierzchnię i strukturę drewna przed jego gniciem i pleśnieniem wskutek działania wilgoci, a także przed jego uszkodzeniem przez szkodniki bytujące w drewnie, przez co palety drewniane będą służyć znacznie dłużej.