Dlaczego w domu musi być zapewniona stała wymiana powietrza?

Odpowiednia wentylacja w domu zapewnia nam stałą wymianę powietrza bez względu na porę roku, ale również odpowiednią temperaturę. Warto o nią zadbać, gdyż niesprawne wentylację obniżają samopoczucie, powodują występowanie pleśni i grzybów, obniżają komfort życia domowników, przyczyniają się do rozwoju alergii i mogą prowadzić do gorszych konsekwencji zdrowotnych. Powietrze służy nam do oddychania, więc powinno być przede wszystkim czyste. Niestety, ale przedmioty i efekt uboczny oddychania, czyli wytwarzanie dwutlenku węgla, powoduje że nieustannie zatruwane jest powietrze w naszym budynku. Dlaczego w domu musi być zapewniona stała wymiana powietrza? Odpowiadamy w dzisiejszym artykule.

Stała wymiana powietrza – Rola wentylacji

Prawidłowa wentylacja w domu zapewnia komfort domownikom i pozwala zachować dobre zdrowie. Wynika to przede wszystkim z naszej fizjologii, a dokładniej ze sposobu jak działa nasz układ oddechowy.

Niestety, ale rozwój cywilizacyjny zmienił nasz sposób życia i atmosferę, w której oddychamy. Przeciętny człowiek spędza aż 70% czasu w pomieszczeniach zamkniętych. Dodatkowo, na jakość wdychanego powietrza ma rozwijający się od XX wieku przemysł, a nawet przedmioty, które otaczają nas w domowym zaciszu, które wydzielają różne chemikalia do powietrza, powodując obniżenie jakości powietrza. Dlatego też prawidłowo działająca wentylacja jest tak istotna.

Stała wymiana powietrza – Dwutlenek węgla

Jak wiadomo, dwutlenek węgla to toksyczny składnik powietrza, którym oddychamy i według badań wpływa na nasz intelekt. Co gorsza sami emitujemy CO2 do powietrza, w ramach wymiany tlenowej. Pamiętacie jak w trakcie lekcji, albo przebywając w zatłoczonym pomieszczeniu poczuliśmy się senni? Bardzo często powodem nie jest nieprzespana noc, a wydzielanie przez wiele osób dwutlenku węgla do wdychanego powietrza. Badania wykazują, że przyczyną takiego stanu jest skuteczne blokowanie dostępu informacji do naszego mózgu, a powodem takiego stanu rzeczy jest nadmiar CO2.

Stała wymiana powietrza – Para Wodna

Kolejnym powodem dla którego w domu musi być zapewniona stała wymiana powietrza, jest nadmiar pary wodnej. Oczywiście, odpowiednia wilgotność powietrza jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu, lecz jej nadmiar może prowadzić do przykrych konsekwencji. Nie tylko dla nas, ale również dla naszego budynku. Pomieszczenia, które pozbawione są odpowiedniej cyrkulacji powietrza, narażone są na występowanie wilgoci, która prowadzi do rozwoju pleśni i grzybów. Pierwszym objawem za wysokiej wilgotności są zaparowane szyby. Częstym powodem takiego stanu rzeczy jest nieprawidłowo działająca wentylacja grawitacyjna. Rozwiązaniem tego problemu okazuje się być rekuperacja szczecin, która pozwala na zachowanie odpowiedniej cyrkulacji powietrza. Dodatkowo pozwala na obniżenie rachunków za ogrzewanie w ciągu roku.

Jak zadbać o stałą wymianę powietrza w domu?

Jedynym i sprawdzonym sposobem na odpowiednią wymianę powietrza w domu jest wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła od ventido.pl. W odróżnieniu od wentylacji grawitacyjnej ma ona ogrom zalet. Jedną z nich jest ochrona przez zewnętrznym zapyleniem, a kolejnym jest zapewnienie stałej wymiany powietrza, bez utraty ciepłoty w mieszkaniu. Jednak najważniejszym plusem wentylacji mechanicznej jest całoroczna skuteczność, a także możliwość regulacji napływu powietrza do budynku.

Jeśli pragniemy stałej wymiany powietrza w naszych mieszkaniu i nie tracić pieniędzy na ogrzewanie, to warto zainwestować w rekuperację. Nie będzie to duży wydatek, a zalety płynące z tego rozwiązania są na tyle duże, że koszta nie grają tutaj roli.