Usuwanie kamienia nazębnego - dlaczego jest ważne również w przypadku najmłodszych?

Stomatolodzy rekomendują usuwanie kamienia nazębnego przynajmniej raz na pół roku, a czasami nawet i częściej. Zależy to przede wszystkim od osobistych tendencji do osadzania się kamienia nazębnego, diety oraz ogólnego stanu zębów. Kamień nazębny powinien być również usuwany u najmłodszych, co daje możliwość wypracowania dobrych nawyków i pozwala lepiej dbać o zęby.

Na czym polega usuwanie kamienia nazębnego?

Usuwanie kamienia nazębnego, czyli inaczej skaling, to nic innego, jak generowanie drgań z częstotliwością kilkudziesięciu tysięcy razy na sekundę. Drgania te doprowadzają do rozpadu kamienia, który odpada z powierzchni zębowych. Choć może wydawać się to bolesne, zabieg odkamieniania nie wywołuje u pacjentów dolegliwości bólowych. Podczas przeprowadzania zabiegu asystent stomatologiczny odsysa nadmiar wody oraz odpadający kamień nazębny. Zabieg wykonywany jest po to, aby dokładnie oczyścić przestrzenie między zębowe oraz powłoki nazębne. Odkładanie kamienia nazębnego sprzyja osadzaniu się bakterii, które niszczą dziąsła. Zaniedbania pacjenta mogą doprowadzić nawet do zapalenia dziąseł, paradontozy, a w najgorszym wypadku nawet utraty zębów. 

Usuwanie kamienia nazębnego u dzieci

Wbrew pozorom zabieg skalingu wykonywany jest nie tylko u dorosłych, ale również u dzieci i to nawet na zębach mlecznych. Warto mieć na uwadze, że osadzający się kamień niszczy nie tylko zęby, ale i dziąsła. Dlatego też usuwanie kamienia nazębnego u dzieci jest szczególnie ważne, aby kształtować u najmłodszych dobre nawyki dbania o swoje zęby. Skaling w przypadku dzieci wygląda dokładnie tak samo, jak u dorosłych. O rekomendowanej częstotliwości jego wykonywania powinien rodziców małego pacjenta poinformować lekarz stomatolog, który z pewnością zaleci również wykonanie zabiegu piaskowania. Zwykle u dzieci usuwanie kamienia nazębnego przeprowadza się raz na pół roku bądź, jednak w niektórych przypadkach lekarz może rekomendować częstsze zabiegi skalingu. Wszystko po to, aby zęby i dziąsła maluszka były zadbane oraz zdrowe. 

Piaskowanie - uzupełnienie usuwania kamienia nazębnego

Podczas jednej wizyty w gabinecie stomatologa dziecięcego można wykonać dwa zabiegi jednocześnie: skaling i piaskowanie. Czym dokładnie jest ten drugi zabieg? Piaskowanie pozwala usunąć osad nazębny oraz przebarwienia z powierzchni zębów. Powierzchnia zęba po usunięciu z niej kamienia pozostaje porowata, przez co w przyszłości kamień nazębny może łatwiej się na niej odkładać. Tymczasem dzięki zabiegowi piaskowania zęby zostają wypolerowane, co powoduje, że kamień nazębny osadza się w wolniejszym tempie. Samo przeprowadzenie zabiegu piaskowania, bez wcześniejszego odkamieniania, jest pozbawione sensu. Niemniej jednak każdy zabieg skalingu powinien zostać uzupełniony poprzez piaskowanie. Można go wykonać także w przypadku dzieci, które z pewnością zauważą zmianę w stanie swoich ząbków. Staną się one bardziej lśniące, bielsze, a przede wszystkim zdrowsze. Wyrabianie dobrych nawyków dbania o higienę jamy ustnej (zarówno skaling, jak i piaskowanie należą do grupy zabiegów higienizacyjnych i profilaktycznych) to absolutna podstawa, aby dziecko w przyszłości dbało o swoje zęby.

Rodzic malucha, który jeszcze nie miał przeprowadzonego zabiegu usuwania kamienia nazębnego, powinien zapytać o skaling stomatologa dziecięcego. Wyda on rekomendację odnośnie przeprowadzenia zabiegu, dzięki czemu dziecko zyska piękniejszy uśmiech, a rodzic będzie spokojny, że robi wszystko dla zdrowych zębów swojego dziecka teraz i na przyszłość.