strażnicy prowadzą akcję "Bezpieczna droga do szkoły"
strażnicy prowadzą akcję "Bezpieczna droga do szkoły"

Funkcjonariusze raciborskiej Straży Miejskiej spotkali się dziś z pierwszoklasistami Zespołu Szkolno Przedszkolnego nr 1 w Markowicach. Spotkanie odbyło się w ramach programu „Bezpieczna droga do szkoły” kierowanego do najmłodszych uczestników ruchu drogowego.

Dzieci w trakcie zajęć mogły dowiedzieć się między innymi: jak bezpiecznie zachowywać się w czasie wyjścia z domu i w drodze do szkoły, a także na placu zabaw czy boisku sportowym. Najmłodszych uczulano ponadto jak poprawnie uczestniczyć w ruchu drogowym jako pieszy lub osoba wysiadająca z samochodu, a nawet, jak reagować, gdy napotkają na drodze bezpańskiego psa czy kota. Zasady bezpieczeństwa obowiązują także w szkole. Pierwszaki dowiedziały się również, że niebezpieczeństwa mogą spotkać je nawet w domu, dlatego Starszy Inspektor Agnieszka Achtelik wraz ze Starszym Inspektorem Arkadiuszem Ziętalem tłumaczyli jak dzieci powinny postępować, gdy pozostają w domu bez opieki dorosłych.  

Tego typu akcja to nie nowość, ale działanie wpisane na stałe w kalendarz pracy Strażników Miejskich w Raciborzu.

- Akcja „Bezpieczna droga do szkoły” odbywa się cyklicznie co roku w okresie od września do października i jest kierowana do uczniów klas pierwszych szkół podstawowych. Spotykamy się z dziećmi i w czasie 45 minutowych zajęć teoretycznych staramy się przekazać najważniejsze zasady dotyczące bezpieczeństwa pieszego na drodze, dziecka w domu i ucznia w szkole – mówi Arkadiusz Ziętal.

Praca z tak małymi dziećmi i przekazanie trudnych dla nich zasad są bardzo wymagające, ale funkcjonariusze potrafią radzić sobie i z tego typu trudnościami.

- Praca z dzieciakami jest ciekawa. Tak naprawdę my również uczymy się wiele od nich.  Za każdym razem doskonalimy technikę prowadzenia zajęć. Uczniowie są zaangażowani, dlatego ta „współpraca” daje wiele satysfakcji – mówi Agnieszka Achtelik.

Na koniec zajęć dydaktycznych strażnicy rozdali dzieciom upominki: kamizelki i broszury zawierające najważniejsze zasady bezpieczeństwa.

- Kamizelka odblaskowa jest tą niespodzianką dla dzieci, która przyczynia się do poprawy ich bezpieczeństwa na drodze, dlatego bardzo prosimy wszystkich rodziców, aby zakładali je swoim pociechom zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, kiedy rano panuje jeszcze zmrok. Kamizelka znacznie poprawia widoczność dziecka na drodze – uczula Komendant Straży Miejskiej Wiesław Buczyński.

Funkcjonariusze Straży Miejskiej oprócz prowadzenia zajęć teoretycznych podejmują również pracę w terenie.
 
-Staramy się być przy każdej szkole w obrębie przejść dla pieszych, by pomóc uczniom bezpiecznie przejść przez pasy- mówi Arkadiusz Ziębal.

Akcja „Bezpieczna droga do szkoły” jest finansowana z budżetu wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miasta Racibórz. 

Bezpieczna droga do szkoły

Funkcjonariusze raciborskiej Straży Miejskiej odwiedzają pierwszoklasistów i prowadzą zajęcia w ramach programu „Bezpieczna droga do szkoły".