• Areszt dla 30-latka za posiadanie środków odurzających

  Raciborscy kryminalni zatrzymali 30-latka, który w miejscu zamieszkania posiadał prawie 100 gramów substancji zabronionych. Do zatrzymania mężczyzny w Raciborzu na ul. Przemysława Grzonki. Sprawcy grozi kara pozbawienia wolności od 3 lat wzwyż.

 • Powiatowy Urząd Pracy w Raciborzu zaprasza wszystkich pracodawców z terenu powiatu raciborskiego do udziału w „Dniu Otwartym", którego celem będzie omówienie dostępnych form wsparcia oraz do udziału w Spotkaniu Informacyjnym nt. możliwości finasowania działań na rzecz kształcenia ustawicznego pracodawców i pracowników ze środków Krajowego Funduszu Szkoleniowego.

 • Powiatowy Lekarz Weterynarii w Raciborzu informuje
 • Ostrzeżenie meteorologiczne
 • Rozdajemy bezpłatne wyprawki czytelnicze

  Na dzieci w wieku przedszkolnym czeka do odbioru w filiach i oddziałach raciborskiej biblioteki dodatkowa pula 100 wyprawek czytelniczych w ramach II edycji ogólnopolskiej akcji „Mała książka- wielki człowiek”. Zobacz, co zawierają wyprawki!

  Każdy przedszkolak, który przyjdzie z rodzicem do biblioteki otrzyma w prezencie niezwykłą książkę „Pierwsze czytanki dla…”, przygotowaną specjalnie przez Instytut Książki. W starannie dobranym zestawie utworów wybitnych polskich poetów i pisarzy dziecięcych znajdują się zarówno pozycje klasyczne, jak i współczesne. W gronie autorów znajdziemy m.in. Joannę Papuzińską, Wandę Chotomską, Czesława Janczarskiego, Hannę Januszewską, Zofię Stanecką, Annę Onichimowską, Małgorzatę Strzałkowską, Adama Bahdaja, Michała Rusinka, Agnieszkę Frączek czy Grzegorza Kasdepke. Całość została wzbogacona znakomitymi ilustracjami artysty Józefa Wilkonia.

  W wyprawce dzieci otrzymają także Kartę Małego Czytelnika. Za każdą wizytę w bibliotece Mały Czytelnik dostanie naklejkę, a po zebraniu dziesięciu zostanie uhonorowany imiennym dyplomem, potwierdzającym jego czytelnicze zainteresowania. W wyprawce znajdą coś dla siebie także rodzice i opiekunowie – przygotowana dla nich broszura informacyjna „Książką połączeni, czyli przedszkolak idzie do biblioteki” przypomni o nieocenionej roli czytania w rozwoju ich dziecka oraz o korzyściach wynikających z częstego odwiedzania biblioteki.

  Pakiety są dostępne w filiach i oddziałach MiPBP w Raciborzu:

  - EUREKA- Wypożyczalnia dla Dzieci i Młodzieży, ul. Kasprowicza 12

  - Filia nr 2 Ostróg, ul. Bielska 12

  - Filia nr 3 Ocice, ul. Tuwima 1

  - Filia nr 5 Płonia, ul. Sudecka 2

  - Filia nr 8, ul. Żorska 2

  - Filia nr 9 Brzezie, ul. Myśliwca 9

  - Filia nr 10 Markowice, ul. Jordana 6

   

  Przy okazji, organizatorzy zachęcają także do wysłuchania piosenki, która powstała w ramach kampanii. Utwór pod tytułem „Mała książka – wielki człowiek”  napisał Igor Jaszczuk, a wykonał znany i ceniony wokalista Mietek Szcześniak. Piosenka i nakręcony do niej teledysk odkrywają magię czytania, podkreślają siłę wyobraźni, a także pokazują, jak wielka moc tkwi w książkach.

  Link do teledysku: https://www.youtube.com/watch?v=rFxKrl1n550&feature=emb_title

  Projekt "Mała Książka - Wielki Człowiek" jest realizowany przez Instytut Książki ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

  Od 200,- do 1000,- zł kary dla właścicieli pojazdów, którzy w wymaganym terminie 30 dni nie zgłoszą w Starostwie Powiatowym w Raciborzu sprzedaży lub zakupu pojazdu oraz nie zarejestrują pojazdu sprowadzonego z zagranicy.

  Zarząd Powiatu Raciborskiego przekazuje do konsultacji projekt uchwały Rady Powiatu Raciborskiego dotyczącej zmiany uchwały w sprawie programu współpracy Powiatu Raciborskiego z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami, o których mowa w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie na 2020 rok.

 • Praca w Urzędzie przy pozyskiwaniu środków poza
 • Nabór na stanowisko dyrektora Arboretum Bramy Mor
 • Biblioteka rozdaje bezpłatne wyprawki czytelnicze
 • Ruszyły zapisy na Bieg Twardziela oraz Bieg Trope
 • Informacja o wpłynięciu oferty
 • Rusza konkurs ofert na zadania z zakresu kultury
 • Jak wybrać najlepsze rolety do okien?

   

  Rolety posiadają wiele ciekawych zastosowań i zalet, które sprawiają, że życie w budynku staje się przyjemniejsze, spokojniejsze i bezpieczniejsze. Najlepsze rolety do okien zapewniają bowiem prywatność, ochronę przed włamaniami, izolację termiczną, która latem zapobiega przegrzewaniu się i nadmiernemu nasłonecznianiu pomieszczeń, a zimą zatrzymuje ciepło w budynku, a do tego dodatkową warstwę akustyczną tłumiącą odgłosy dobiegające z zewnątrz. Robione na wymiar rolety pięknie prezentują się również na fasadach budynku, nadając mu indywidualnego charakteru.

  Czym w ogóle są rolety okienne?

  Rolety okienne są systemem zasłonowym, który swoje zastosowanie znajduje zarówno po wewnętrznej, jak i zewnętrznej stronie okien. Oba te warianty posiadają atrybuty warunkujące wykorzystanie ich potencjału w największym stopniu. Rolety wewnętrzne z uwagi na bezinwazyjny montaż oraz demontaż doskonale sprawdzają się w pomieszczeniach często remontowanych oraz odświeżanych. Założenie ich i ściągnięcie trwa bowiem zaledwie kilka minut i nie wymaga wiercenia żadnych dziur oraz ingerowania w stolarkę okienną. Tkaniny użyte w arkuszach rolet sprawiają, że, poza ochroną przed słońcem, zasłony wewnętrzne nadają również wnętrzu pomieszczenia ciepłego klimatu i stanowią ładną ozdobę.

  Rolety do okien, które montowane są natomiast po zewnętrznej stronie, nie są już tak proste w montażu, jest to jednak rekompensowane z nawiązką przez szereg ich ciekawych właściwości. Ten system zasłonowy charakteryzuje się bowiem niezwykłą efektywnością i potencjałem, którego grzech nie wykorzystać. Ich montaż najlepiej uwzględnić już na etapie projektowania domu, ponieważ wówczas mamy możliwość wkomponowania skrzynki rolety w nadproże okna, co sprawia, że nie przesłania ona go w żadnym stopniu i możemy, w razie potrzeby, w pełni je zasłonić lub odsłonić. Trzeba też wiedzieć, że nie każdy spośród czterech głównych rodzajów rolet zewnętrznych wymienionych poniżej może być montowany w dowolnym momencie:

  1. naokienne – montaż możliwy jedynie w nowym budownictwie lub podczas remontu stolarki okiennej
  2. natynkowe – montaż możliwy zarówno w nowym, jak i starym budownictwie
  3. podtynkowe – montaż możliwy jedynie w nowym budownictwie
  4. RKS – montaż możliwy jedynie w nowym budownictwie

  Jeśli chodzi o konstrukcję rolet, to w jej skład wchodzą następujące elementy:

  1. skrzynka, z której wysuwa się pancerz rolety
  2. prowadnice, po których porusza się pancerz rolety
  3. pancerz rolety (połączone ze sobą listewki zakończone grubszą listwą dolną)
  4. napęd elektryczny lub manualny

  Warto wybierać nowoczesne rolety z napędem elektrycznym. Są one znacznie wygodniejsze w obsłudze, ponieważ, zamiast podchodzić do okna, możemy nacisnąć guzik na pilocie lub połączyć się za pomocą tabletu lub telefonu i tym sposobem sterować roletą okienną. Napęd elektryczny ułatwia również montaż, co może mieć wpływ na finalną cenę rolet zewnętrznych. Gwarantuje on też zastosowanie nowoczesnych rozwiązań technologicznych, jak łączenie się z głównym systemem alarmowym budynku.

  Rolety na wymiar – warto się na nie zdecydować?

  Bez problemu wymienić można aż sześć powodów, dla których rolety na wymiar są dobrym rozwiązaniem. Gdybyśmy się postarali, moglibyśmy znaleźć jeszcze wiele korzyści pośrednich płynących z ich użytkowania. Zarówno wewnętrzne jak i zewnętrzne zasłony okienne zasługują na uwagę każdego, kto w swoim domu chce się czuć bezpieczenie i komfortowo. Pamiętać należy o starannym doborze odpowiednich rolet i żaluzji do naszych oczekiwań, byśmy mogli wykorzystać w pełni ich olbrzymi potencjał i cieszyć się ich właściwościami.

 • Areszt dla 37-latka za usiłowanie zabójstwa

  Raciborscy kryminalni zatrzymali 37-latka, który kilkakrotnie ugodził nożem w okolice twarzy i szyi 41- letniego mieszkańca powiatu raciborskiego. Podejrzany usłyszał zarzut usiłowania zabójstwa. Na wniosek śledczych i prokuratora, sąd tymczasowo aresztował mężczyznę na 3 miesiące. Za popełnione przestępstwo grozi mu teraz kara 25 lat więzienia lub nawet dożywotniego pozbawienia wolności.

 • RACIBORSCY POLICJANCI ZABEZPIECZALI I WSPOMAGALI 28 FINAŁ WIELKIEJ ORKIESTRY ŚWIĄTECZNEJ POMOCY

  Wczoraj raciborscy Policjanci czuwali nad bezpieczeństwem 28 finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Stróże prawa zwracali szczególną uwagę na to, czy zbiórki były prowadzone przez osoby do tego uprawnione. Ponadto, jak co roku pilnowali porządku na związanych z orkiestrą imprezach.

 • Raciborska drogówka zatrzymała pirata drogowego pędził 130 km/h w terenie zabudowanym

  Od 18 maja 2015 roku obowiązują nowe przepisy zaostrzające sankcje wobec kierujących pojazdami, którzy popełnią najcięższe z naruszeń w ruchu drogowym, o czym na własnej skórze przekonał się 43-letni mieszkaniec Raciborza. Mężczyzna zatrzymany został w godzinach porannych 11 stycznia br. przez policjantów z drogówki. 43-latek kierując seatem w terenie zabudowanym przekroczył dozwoloną prędkość o ponad 80 km/h. Stracił prawo jazdy, a dodatkowo ukarano go mandatem w wysokości 500 zł i 10 punktami.

 • Trwają działania "Bezpieczne skrzyżowanie"

  Dzisiaj na terenie powiatu raciborskiego prowadzone są działania pod kryptonimem „Bezpieczne skrzyżowanie”. Policjanci Wydziału Ruchu Drogowego od wczesnych godzin rannych kontrolują miejsca, w których ruch samochodów i pieszych jest największy i gdzie najczęściej dochodzi do zdarzeń z ich udziałem. Podczas akcji mundurowi wykorzystują najnowszy sprzęt, w który wyposażona jest raciborska drogówka.

 • Powiatowy Lekarz Weterynarii w Raciborzu informuje o nowych ogniskach wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) a także potwierdzonych przypadkach tej jednostki chorobowej u ptaków dzikich na terenie Polski w styczniu 2020 r.

  Starostwo w Raciborzu ogłasza nabór na stanowisko urzędnicze ds. architektoniczno-budowlanych w Referacie Architektury i Budownictwa.