W całej Polsce policjanci, wspólnie z Rzecznikiem Praw Dziecka, stworzyli wyjątkową akcję, mającą na celu dodanie otuchy dzieciom, które znalazły się w trudnej sytuacji emocjonalnej, związanej z traumatycznym wydarzeniem. To inicjatywa pełna serca, której bohaterem jest maskotka - miś - przyjaciel i pocieszyciel oraz źródło poczucia bezpieczeństwa dla najmłodszych. Inicjatywę warto podkreślić szczególnie dzisiaj – w Dzień Pluszowego Misia.

Miś - to miękki pluszak, który jest wręczany dzieciom w chwili, gdy potrzebują wsparcia i ukojenia po przeżytym trudnym zdarzeniu. Niezależnie od tego, czy są one uczestnikami incydentu, czy też jego świadkami, misie są zawsze na miejscu, by im pomóc. 

Dzięki współpracy Policji i Rzecznika Praw Dziecka, akcja rozkwita w całej Polsce. Na mocy porozumienia Rzecznika Praw Dziecka z Komendantem Głównym Policji, misie zostały już przekazane do dyspozycji Policji, a teraz trafiają do policjantów pierwszego kontaktu, być wręczali je dzieciom w trudnych sytuacjach emocjonalnych.

Policjanci przeszkoleni są, by podejść z empatią i zrozumieniem do dzieci, które znalazły się w sytuacjach trudnych emocjonalnie. Na co dzień najmłodsi bywają bowiem świadkami traumatycznych wydarzeń lub sami uczestniczą w tego rodzaju sytuacjach. Interwencje Policji na zdarzenia z tą kategorią uczestników są często niełatwe dla policjantów, ale przede wszystkim traumatyczne dla samych dzieci. Stąd ważne na miejscu takiej interwencji jest odwrócenie uwagi najmłodszych uczestników, czy świadków, od trudnej sytuacji, możliwość wyciszenia i danie im poczucia bezpieczeństwa.

Dzięki tym miłym maskotkom, łatwiej odwrócić uwagę maluchów od trudnych doświadczeń i przekazać im ciepło oraz poczucie bezpieczeństwa. Dla wielu dzieci maskotki stają się przyjaciółmi, towarzyszącymi im w procesie leczenia emocjonalnych ran. Ten miły pluszak przypomina im także, że są otoczeni ludźmi, którzy troszczą się o ich dobro i zrozumienie. Akcja jest doskonałym przykładem tego, jak ważna jest współpraca między służbami policyjnymi, a instytucjami zajmującymi się prawami dziecka. Razem tworzą oni oazę wsparcia dla dzieci w najtrudniejszych chwilach, sprawiając, że na ich twarzach pojawia się uśmiech.

Pluszaki mają na swojej koszulce numer Dziecięcego Telefonu Zaufania Rzecznika Praw Dziecka 800 12 12 12. Telefon jest bezpłatny i czynny całodobowo. Mogą z niego korzystać dzieci, jak również ich rodzice i opiekunowie, gdzie otrzymają wsparcie psychologiczne i prawne.

  • Policjantka stojąca przy radiowozie z pluszowym misiem w ręku
  • Pluszowy miś siedzący na masce radiowozu
  • Pluszowy miś siedzący na masce radiowozu