Akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości!

Występ
10 listopada w Zespole Szkół Specjalnych w Raciborzu odbyła się uroczysta akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości na pamiątkę 105. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Dzień ten to symbol walki o wolność, symbol wiary, miłości do ojczyzny i symbol zwycięstwa. Uczciliśmy go głęboką refleksją nad historią i współczesnością naszego kraju. Nasza szkoła przyłączyła się do ogólnopolskiej akcji „Szkoła do hymnu”. O godzinie 11.11 wszyscy zgromadzeni na akademii odśpiewali hymn narodowy.

Uroczystość przede wszystkim miała przypomnieć, że dzisiaj mamy wolną i niepodległą Polskę, o którą walczyły pokolenia niejednokrotnie oddając w tej walce życie. Obchody
11 listopada to właśnie hołd składany dla tych często bezimiennych bohaterów.

Część artystyczna wprowadziła zgromadzonych w atmosferę wydarzeń poprzedzających datę 11 listopada 1918 roku. W skrócie zobrazowano sytuację polityczną kraju tamtych lat. Największy nacisk położono na ukazanie ducha narodu polskiego, który w czasie 123 lat niewoli stale wychodził z inicjatywą walki za ojczyznę. Uczniowie recytowali wiersze i śpiewali pieśni patriotyczne, które pozwoliły zrozumieć rozterki oraz uczucia walczących o niepodległość. Wśród zaprezentowanych wierszy mogliśmy usłyszeć „Barwy ojczyste” Czesława Janczarskiego” oraz „Katechizm polskiego dziecka” Władysława Bełzy. Natomiast wśród pieśni patriotycznych usłyszeliśmy „O mój rozmarynie”, „My Pierwsza Brygada”. Podczas akademii nie zabrakło również polskiego tańca narodowego krakowiaka, który uczniowie zatańczyli w przepięknych strojach ludowych. Uroczystość zakończono piosenką patriotyczną o fladze, do której włączyli się wszyscy uczniowie.

Dzisiejsza uroczystość uświadomiła nam, aby zawsze przepełniała nas duma z tego kim jesteśmy, że jesteśmy Polakami i możemy żyć w wolnym kraju. Nie zapominajmy, że wolność i niepodległość to przywilej.

Akademia została przygotowana przez Panią Martę Kądziołę, Aleksandrę Rudyszyn-Grech, Annę Pisarczyk. O oprawę artystyczną zadbały również Panie Katarzyna Rożek, Izabela Roj, Paulina Środula, Monika Walas, Katarzyna Świerczewska. Za oprawę muzyczną i dźwięk odpowiedzialni byli Pan Marek Kuliga, Michał Kurasz, Bartosz Białas. 

  • Akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości! Akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości!
  • Akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości! Akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości!
  • Akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości! Akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości!