W sali konferencyjne hotelu Racibor odbyło się niedawno spotkanie z mieszkańcami Raciborza zainteresowanymi wykorzystaniem nowych przestrzeni, które powstaną na budowanym właśnie dworcu PKP.
Spotkanie otworzył wiceprezydent Raciborza Dawid Wacławczyk, który przedstawił koncepcję dworca i omówił dotychczasowe prace prowadzone w zakresie zagospodarowania 700 m2 powierzchni. Następnie naukowcy-urbaniści z Politechniki Śląskiej: dr inż. Agnieszka Bugno-Janik oraz dr inż. Marek Janik przedstawili podobne projekty funkcjonujące w innych miastach. Podkreślili również, że nowoczesny dworzec to szansa na dynamiczny rozwój całego śródmieścia.
W debacie wzięła też udział Marzena Oleksiuk Kierownik z PKP Nieruchomości.
Wśród koncepcji wykorzystania powierzchni usytuowanych na dwóch kondygnacjach dworca, które przewijały się podczas spotkania, wskazywano na strefy co-workingu, stację młodych, urban lab oraz przestrzenie komercyjne.
Kolejnym etapem spotkania była część warsztatowa, podczas której zgromadzeni raciborzanie przedstawiali swoje pomysły.
Spotkanie zakończył Dawid Wacławczyk: Po warsztatach wewnętrznych i wyjazdach studyjnych dziś przyszedł czas na rozpoczęcie intensywnego dialogu z przyszłymi użytkownikami dworca. Bardzo cieszę się z tego, że w dzisiejszych warsztatach wzięła udział liczna grupa aktywnych mieszkańców, wywodzących się ze świata nauki i biznesu oraz ze środowisk kulturalnych i pozarządowych. Chcemy by projekt dworca był projektem nas wszystkich, nie tylko urzędników. Przyszliśmy na warsztaty z ogólnym zarysem koncepcji dworca, który przewiduje miejsce m.in. dla urban labu, przestrzeni coworkingowej, inkubatora biznesu, strefy NGO oraz atrakcyjnej „odpoczywalni” dla młodych, którą chce zagospodarować nasza biblioteka i jedno ze stowarzyszeń promujących e-gaming. Ale dzięki dzisiejszym warsztatom pojawiły się także nowe pomysły i nowe sugestie. Zapamiętałem np. miejsce do resetu higienicznego dla osób dojeżdżających tu na rowerze lub chcących się przebrać pomiędzy aktywną wycieczką a wyjściem na koncert czy imprezę kulturalną. Pojawiły się nowe pomysły na strefę dla młodzieży i znalezienie przestrzeni dla sztuki. Wspólnie z PKP musimy zadbać o rowerzystów, a ze specjalistami od komunikacji – o wplecenie dworca a system ścieżek rowerowych i poprawienie komfortu pieszych. Szczegółowy raport przedstawimy w ciągu najbliższych 2 tygodni. Niezależnie od dzisiejszych warsztatów strategicznych, serdecznie zapraszam wszystkich zainteresowanych do udziału w otwartych, lecz bardzo konkretnych warsztatach architektonicznych, które odbywać się będą w drugiej połowie marca. Zaprosimy na nie w formie odrębnego komunikatu! - poinformował I wiceprezydent Raciborza.