Jego wnętrza niezmiennie intrygują i fascynują. Pałac w Krowiarkach należy do jednych z bardziej podziwianych zabytków ziemi raciborskiej, położony w gminie Pietrowice Wielkie od lat przyciąga uwagę swoją historyzującą architekturą z przełomu XIX i XX wieku. 16 maja w raciborskiej bibliotece odbędzie się wykład Marii Olejarnik, miejskiej konserwator zabytków w Raciborzu, poświęcony historii i sztuce krowariarskiego pałacu.

Czas świetności pałacu minął wraz ze zmierzchem rodów Gaschinów i Henckel von Donnersmarcków. Zachowane wnętrza i architektura są opowieścią o tych wielkich śląskich rodach, które z dala od wielkich przemysłowych ośrodków prowadziły ekscentryczny styl życia, o którym teraz krążą legendy. W 2023, w roku, w którym wieś Krowiarki świętuje 800-lecie, warto poznać tajemnice pałacu, który znajduje się w obrębie wsi.

„Zachowane wnętrza pałacu są niesamowite — jest w nich neoklasycystyczna jadalnia wyłożona dębową boazerią, bogata w stiuki sala balowa w stylu neobarokowym i neorokokowym, barwna sala mauretańska, biedermaierowska łazienka ze stiukowym puttem o rybich ogonach oraz imponująca w rozmiarach klatka schodowa z secesyjnymi dekoracjami i witrażowym świetlikiem w dachu nad nią”.

Maria Olejarnik – mgr historii sztuki, absolwentka Wydziału Nauk Humanistycznych Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Ukończyła studia podyplomowe z Konserwacji Zabytków Architektury i Urbanistyki na Wyższej Szkole Technicznej w Katowicach. Od 2017 r. miejska konserwator zabytków w Raciborzu. Publikowała w studenckim czasopiśmie „ARTykuły” w „Almanachu Prowincjonalnym” oraz w „Wiadomościach Konserwatorskich Województwa Śląskiego”. Interesuje się głównie sztuką i architektura XIX i XX w.

16 maja, godz. 18.00
Biblioteka, ul. Kasprowicza 12