W najbliższy czwartek (13.10.2022) na terenie Przedszkola nr 23 w Raciborzu odbędą się warsztaty zakładania ogrodów deszczowych przeprowadzone przez Fundację Sendzimira, w wyniku których powstanie pokazowy ogród deszczowy przed budynkiem placówki.

W wyniku zmian klimatycznych opady deszczu stają się coraz gwałtowniejsze i intensywniejsze, a po ulewach następują długotrwałe okresy suszy. Ważne jest więc takie kształtowanie przestrzeni wokół nas, aby w czasie ulew woda miała gdzie się gromadzić. Dzięki temu zmniejszy to ryzyko zalewania dróg, podwórek i piwnic. Zatrzymana woda służyć będzie nam i roślinom w czasie suszy. Jednym ze sposobów zatrzymania wody jest budowanie ogrodów deszczowych - co już dzieje się w niektórych miastach Polski. Racibórz również, dołącza do tej inicjatywy!

W związku z tym Fundacja Sendzimira zorganizuje w najbliższy czwartek warsztaty zakładania tego typu ogrodów w Przedszkolu nr 23. Będą one składały się z części teoretycznej jak i praktycznej, podczas, której nastąpią nasadzenia. Ogród pomogą zbudować uczniowie SP18 w Raciborzu. Swój wkład w przygotowanie ogrodu deszczowego polegający na przygotowaniu terenu i pomocy przy samych nasadzeniach mają również podopieczni Zakładu Poprawczego i Schroniska dla Nieletnich w Raciborzu.

Warsztaty praktyczne rozpoczną się około godziny 10:45. Zainteresowani mieszkańcy mogą przyjść na miejsce wykonywania ogrodu (pod budynek przedszkola). Ze względów bezpieczeństwa nie mogą jednak uczestniczyć w samych warsztatach.

Czym jest ogród deszczowy?

Ogród deszczowy to nasadzenie roślin w gruncie o zwiększonej przepuszczalności, do którego doprowadzamy wodę z dachów, chodników, parkingów i innych powierzchni utwardzonych. Dzięki swojej budowie zbiera wodę opadową z obszaru znacznie większego niż powierzchnia samego ogrodu. Pozwala to zatrzymać wodę w miejscu opadu, zapobiega obniżaniu poziomu wód gruntowych, a w trakcie ulew – lokalnym podtopieniom. W ogrodzie deszczowym sadzimy rośliny podmokłych łąk. Ich korzenie bądź kłącza oczyszczają wodę deszczową z zanieczyszczeń zmytych z powierzchni utwardzonej, takich jak metale ciężkie i związki białkowo-tłuszczowe.

Więcej: https://sendzimir.org.pl/wp-content/uploads/2021/09/broszura_A5_czas_na_wode_v08_web.pdf