Grzyby suszone, mrożone, marynowane? Co zrobić z grzybami?

Szanse na znalezienie w lesie grzybów są największe w okresie letnio-jesiennym, kiedy pogoda, a więc zarówno wilgotność, jak i temperatura są najbardziej sprzyjające dla rozwoju tych organizmów. Nie oznacza to jednak, że smakiem grzybów nie można cieszyć się przez cały rok. Dzięki różnym sposobom przechowywania grzybów można je wykorzystywać w kuchni praktycznie o każdej porze roku, trzeba tylko wiedzieć jak je zaprawić, aby się nie zepsuły.

  • Co warto wiedzieć o grzybach?
  • Jak marynować grzyby?
  • Co zrobić z grzybami?

Co warto wiedzieć o grzybach?

Do niedawna uważano, że grzyby nie zawierają w sobie praktycznie żadnych właściwości odżywczych i spożywane były wyłącznie ze względu na walory smakowe. Tymczasem badania pokazują, że organizmy te zawierają wiele składników odżywczych, w tym witaminy takie, jak B1, B2, C i E, błonnik, białko. Co ciekawe, w grzybach znajdziemy także bardzo istotna dla nas witaminę D, a także potas, fosfor, magnez, wapń, miedź oraz żelazo, selen i cynk. Należy jednak zaznaczyć, że wciąż nie wiadomo, które gatunki są dla ludzi najkorzystniejsze oraz jaka jest przyswajalność składników zawartych w grzybach przez ludzki organizm.

Grzyby można jeść na wiele sposobów, a niektóre metody przyrządzania powodują, że ich przydatność do spożycia jest znacznie wydłużona. Mamy tu na myśli marynowanie, suszenie oraz mrożenie. Jak suszyć grzyby sprawdzisz w poradniku na teleexpress.pl, my natomiast podpowiemy jak marynować grzyby oraz do jakich potraw warto dodać te produkty spożywcze.

Jak marynować grzyby?

Grzyby marynowane w occie to prawdopodobnie najpopularniejszy rodzaj przetworów tego typu. Jeśli chcemy przygotować ten przysmak osobiście, to warto wybrać młode, niewielkie grzyby i blanszować je we wrzącej wodzie. Konieczne jest też przygotowanie zalewy, do której potrzebny jest ocet spirytusowy, lub winny, woda, sól oraz cukier. Jako przyprawy najlepiej sprawdzają się nasiona gorczycy, liść laurowy, ziele angielskie, ponadto niektórzy dodają także plasterki cebuli lub cytryny. Marynatę należy zagotować, można już na tym etapie wrzucić do niej grzybki. Następnie wszystko rozlewamy do czystych i wyparzonych słoików, które studzimy, a później pasteryzujemy. Do marynowania nadają się takie gatunki grzybów, jak kurki, pieczarki, małe prawdziwki, podgrzybki, maślaki, rydze i opieńki.

Co zrobić z grzybami?

Jak już wspomnieliśmy, grzyby można nie tylko marynować, ale także wykorzystać świeże, mrożone, czy suszone. Bardzo często przyrządzane są z nich tzw. szmory, czyli jajecznica z grzybami, bądź aromatyczne zupy oraz sosy. Ponadto grzyby świetnie nadają się jako dodatek do takich potraw, jak makarony, risotta, tarty czy zapiekanki. W tradycyjnej polskiej kuchni bardzo często grzyby dodawane są do zasmażanej kapusty. Na bożonarodzeniowym stole zwykle pojawiają się pierogi z kapustą i grzybami lub barszcz z uszkami faszerowanymi grzybami. Jak widać, możliwości jest naprawdę wiele, a od ciekawych przepisów aż roi się w internecie oraz w książkach kucharskich.