UM Racibórz: Naukowcy i badacze o Raciborzu - mieście na pograniczu. Zobacz zapis video z naukowej konferencji w PWSZ

2 min czytania

O tym jak historia ukształtowała naszą współczesność; o wyzwaniach doby globalizmu i tym jak się to ma do lokalności; a także możliwych kierunkach rozwoju miasta i wizjach przyszłości, jaką czeka nasze społeczeństwo i gospodarkę; dyskutowano dziś w murach Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Raciborzu.

Miasto Racibórz było obok uczelni i Instytutu de Republika jednym z trzech organizatorów ogólnopolskiej konferencji naukowej Racibórz-miasto na pograniczu. Doświadczenia historyczne i wyzwania doby globalizmu”.

-Witajcie w Raciborzu. Mieście, o bogatej historii, którą można byłoby obdzielić kilka innych, porównywalnych wielkością miast.- tymi słowami uczestników konferencji przywitał jej współorganizator,prezydent Raciborza - Dariusz Polowy. Prezydent mówił nie tylko o historii, ale i atutach Raciborza, wśród których wymienił atrakcyjne położenie na skrzyżowaniu szlaków drogowych, kolejowych. Wskazywał na wciąż niewykorzystany w pełni potencjał rzeki Odry i na żyzne gleby, które także stanowią o naszej atrakcyjności. Była też mowa o szansach w kontekście planowanych i realizowanych aktualnie inwestycji, takich jak budowa gazociągu wysokiego ciśnienia Racibórz-Oświęcim, który może stać się ważnym wabikiem dla nowych odbiorców szczególnie z sektora elektroenergetycznego.

- Dziś, choć jesteśmy świadomi, że prawdopodobnie nigdy nie odbudujemy potęgi Raciborza znanego z kart historii, jako stolicy Górnego Śląska to wiemy, że drzemie w nas olbrzymi potencjał, który z całą pewnością nie tylko można ale i trzeba wykorzystać! Wierzę, że Racibórz to nie tylko mury zamku, płyta rynku, drogi i dzielnice, ale miejsce, którego cząstkę, każdy z jego mieszkańców nosi w sobie. Życzę państwu owocnego spotkania i inspirujących rozważań, którym z zaciekawieniem będę się przysłuchiwał.- mówił prezydent Polowy.

Wykład inauguracyjny pt. Z Kresów do powojennego Raciborza wygłosił prof. dr hab. Stanisław Sławomir Nicieja (UO). O średniowiecznych i późniejszych dziejach Raciborza i doświadczeniach rewolucji przemysłowej w przedwojennym Ratibor mówił Grzegorz Wawoczny, a powojennej odbudowie miasta dr Radosław Niklewicz.
Na drodze do strategii - Racibórz na tle regionu i Polski to tematyka, jaką podjęli dr Marcin Baron (Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach) oraz Luk Palmen. Biznesowo-ekonomiczne uwarunkowania sytuacji Raciborza - te zagadnienia poruszył raciborzanin, prof. dr hab. Marcin Piątkowski (Akademia Leona Koźmińskiego). Edukacyjne konteksty rozwoju Raciborza to z kolei temat wystąpienia kolejnego naukowca pochodzącego z naszego miasta, tym razem prof. dr hab. Tomasza Pietrzykowskiego (Uniwersytet Śląski w Katowicach). Na zakończenie przeprowadzono panel dyskusyjny pt. Racibórz - między lokalnością i globalnością.

Konferencja Racibórz - miasto na pograniczu

Miasto Racibórz było obok uczelni i Instytutu de Republika jednym z trzech organizatorów ogólnopolskiej konferencji naukowej Racibórz-miasto na pograniczu. Doświadczenia historyczne i wyzwania doby globalizmu”.


Retransmisję z konferencji zobaczyć można tutaj:

facebook.com/PWSZ.w.Raciborzu/videos/494053035709320

Urząd Miasta Racibórz,

raciborz.pl/urzad/aktualnosci_lista/Naukowcy-i-badacze-o-Raciborzu-miescie-na-pograniczu.-Zobacz-zapis-video-z-naukowej-konferencji-w-PWSZ/idn:9881

Autor: krystian