Dzień babci i dziadka to najlepszy czas, żeby zadbać o bezpieczeństwo starszego pokolenia. Seniorzy to zarówno kierowcy, jak i piesi. Z policyjnych statystyk wynika, że od początku roku na naszych drogach zginęło już 4 pieszych w wieku powyżej 60 lat. Natomiast w ostatnich trzech latach aż 118 osób powyżej 50. roku życia zginęło w wypadkach drogowych z udziałem pieszych.

Bezpieczeństwo osób starszych w ruchu drogowym jest bardzo ważną kwestią. Seniorzy to zarówno kierowcy, jak i piesi. Dzień Babci i Dzień Dziadka to bardzo dobra okazja do przypomnienia o zasadach bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Kształtowanie prawidłowych postaw i zachowań wśród uczestników ruchu drogowego powyżej 50. roku życia jest kluczowe dla poprawy ich bezpieczeństwa.

Od początku bieżącego roku na naszych drogach zginęło już 4 pieszych, wszyscy w wieku powyżej 60 lat. Natomiast w ostatnich trzech latach w 1043 wypadkach z udziałem pieszych powyżej 50. roku życia śmierć poniosło 118 osób, a 936 zostało rannych.

Wszyscy powinniśmy zdawać sobie sprawę, że z wiekiem u większości osób spada sprawność fizyczna i ruchowa. W związku z tym podczas korzystania z drogi należy zachować podwyższone środki ostrożności, a w szczególności stosować zasadę ograniczonego zaufania w stosunku do innych uczestników ruchu drogowego. Oczywiście musimy też pamiętać o przestrzeganiu przepisów ruchu drogowego.

Pamiętajmy! To, że pieszy widzi zbliżające się samochody, nie oznacza jednocześnie, że kierowca pojazdu widzi jego.
Babciu, Dziadku, uważajcie na drodze i pozwólcie się zauważyć, nosząc elementy odblaskowe.