Nauczmy się mówić o swoich potrzebach

Problemem wielu osób jest nieumiejętność wyrażania swoich potrzeb. Ze wstydu lub strachu, że nie zostaniemy zaakceptowani bardzo długo skrywamy przed swoimi partnerami, jakie mamy preferencje. Może to być specyficzne hobby, oryginalne poglądy lub fantazje seksualne, które wykraczają poza powszechnie przyjęte normy.

Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że wszelkie próby ograniczania swoich potrzeb i tłumienia prawdziwych emocji nie przynoszą niczego dobrego. Dlatego też musimy nauczyć się artykułować swoje oczekiwania. Inaczej staniemy się nieszczęśliwi i sfrustrowani.

Dopasowanie seksualne

Choć wiele osób wstydzi się mówić na ten temat, dopasowanie seksualne odgrywa ogromną rolę w kwestii jakości naszego związku i satysfakcji, jaką będziemy z niego czerpać. Nie możemy próbować wyciszać swoich potrzeb, bo i tak prędzej czy później staną się one bardzo intensywne. Powinniśmy raczej poszukać partnera o podobnych preferencjach, który zaakceptuje nasze poglądy. Jeżeli jesteśmy monogamistami i nie tolerujemy jakichkolwiek prób wprowadzenia w nasze życie seksualne innych osób, powinniśmy od razu to zaakcentować. W innym wypadku człowiek, który bardzo chętnie umawia się z innymi osobami na wspólny seks będzie czuł się ograniczony, a my zdradzeni i oszukani. Wszelkie tak zwane „trójkąty” nie wchodzą w grę. Podobnie wygląda sprawa w kwestii poglądów religijnych. Jeżeli pragniemy zaczekać ze swoim współżyciem aż do ślubu powinniśmy poinformować o tym swojego potencjalnego przyszłego partnera. Inaczej możemy go skrzywdzić. Jest to ważne również dla nas, abyśmy dowiedzieli się, czy i on nie ma żadnego doświadczenia. W innym wypadku jakiekolwiek próby czekania nie mają sensu.

Potrzeba niezależności

Inną kwestią, która często prowadzi do konfliktów, a nawet i rozwodów jest potrzeba niezależności jednego z partnerów. Staje się to problematyczne w chwili, gdy jedna z osób lubi spędzać czas indywidualnie i pragnie rozwijać swoje pasje, a druga jest typem domatora, który oczekuje, że wszystkie wieczory będzie spędzać ze swoją drugą połówką. Warto już zawczasu określić swój stosunek do tego, jak chcemy, aby wyglądało nasze wspólne życie. Na ile zamierzamy spełniać się zawodowo i gdzie stawiamy granice pomiędzy wspólnotą, jaką tworzymy z drugim człowiekiem, a własną niezależnością. Może się okazać, że osoby nawet o odmiennych poglądach znajdą kompromis. Kochając się, będą chciały wypracować złoty środek, który pozwoli im cieszyć się swoją obecnością i jednocześnie nie będzie nakładał trudnych do zaakceptowania ograniczeń.

Rozporządzanie budżetem

Pieniądze w związku mogą stać się kwestią sporną. Każdy z nas ma inne poglądy odnośnie utrzymania rodziny i pozwalania sobie na przyjemności za własnoręcznie zarobione pieniądze. Dlatego też w momencie, w którym postanawiamy razem zamieszkać powinniśmy dokładnie omówić kwestię domowego budżetu. W jaki sposób dzielimy się wydatkami, ile kont bankowych będziemy posiadać i czy pozwalamy sobie na wzajemną kontrolę finansów partnera. Niektóre związki decydują się na prosty podział: jedna osoba opłaca rachunki i kredyty, a druga kupuje jedzenie. Reszta zarobionych pieniędzy pozostaje do ich dyspozycji. Sami decydują, na co postanawiają wydać swoją wypłatę. Reszta związków często decyduje się na rozsądniejsze i bardziej ekonomiczne rozwiązanie, w którym mają jedno, wspólne konto bankowe i z niego opłacają wszystkie wydatki. Nie robią zbędnych podziałów. Ważne jednak, byście już wcześniej ustalili, jakie macie w tej kwestii poglądy.

Podsumowanie

Wspólne życie z człowiekiem, którego kochamy jest jednocześnie bardzo proste i niezwykle trudne. Z jednej strony musimy zaakceptować cudze wymagania, przyzwyczaić się do nawyków i wad innego człowieka i nauczyć się z nimi żyć. Z drugiej zaś strony jesteśmy szczęśliwi mając przy sobie kogoś, kogo kochamy i przy kim czujemy się pełni i bezpieczni. Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że same uczucia nie wystarczą, by wspólne życie było zgodne. Musimy nauczyć się rozmawiać, akcentować swoje potrzeby i zarazem przyjmować oczekiwania swojego partnera. Tylko dzięki temu znajdziemy sposób na złapanie równowagi i ustalenie zasad, które dla obojga partnerów będą komfortowe.

Więcej informacji

Zobacz, czy teksty na podryw to dobry pomysł - więcej ciekawych informacji znajdziesz na blogu o uwodzeniu