W ubiegły weekend w Wodzisławiu Śląskim miały miejsce obchody stulecia dołączenia Górnego Śląska do Rzeczpospolitej. W wydarzeniu tym Racibórz reprezentował Prezydent Miasta Dariusz Polowy.

Stulecie to przypomina nam o historii naszych ziem, która niejednokrotnie przeżywała bardzo trudne momenty. Wpływy trzech kultur na tereny Górnego Śląska (polskiej, niemieckiej i czeskiej) były nieraz zarzewiem konfliktów, które jednak zdołały wytworzyć u ślązaków poczucie wspólnoty orazswoistej odrębności, które to poczucie determinowało chęć samodzielnego zdecydowania o przynależności państwowej. Tym samym dla wielu z nich I Wojna Światowa nie skończyła się w 1918 roku. W referendum i powstania śląskie zaangażowały się rzesze ślązaków, którzy w swoim sercu nosili piastowskiego orła, tym samym walnie przyczyniając się do włączenia ziem śląskich w granice II Rzeczpospolitej.

Sobotnie obchody w Wodzisławiu Śląskim uświetniły: uroczysta Msza Święta, parada sprzętu wojoskowego, koncerty, pochód grup rekonstrukcyjnych oraz służb mundurowych i inne atrakcje związane ze śląską tożsamością oraz polskim orężem.

Minął wiek od przyłączenia Śląska do Polski