Wczoraj szefowie raciborskich służb mundurowych zwiedzili wystawę pt. „Dla Ciebie zginął żołnierz, strażak, policjant, a dla mnie tata” . Wydarzenie odbyło się ona w wyjątkowym miejscu - na Zamku Piastowskim w Raciborzu. Garnizon śląskiej Policji reprezentował Komendant Powiatowy Policji w Raciborzu insp. Łukasz Krebs.

„Dla Ciebie zginął żołnierz, strażak, policjant, a dla mnie tata” - to kampania społeczna, która ruszyła w listopadzie 2017 roku. Pokazuje ona, że za każdym mundurem stoi człowiek, a za przekazami medialnymi o wypadkach na służbie często kryją się rodzinne tragedie. Częścią kampanii jest wystawa, którą można oglądać do końca marca na Zamku Piastowskim w Raciborzu.

Uroczystego otwarcia ekspozycji  w obecności komendantów służb mundurowych dokonała dyrektor Zamku Piastowskiego, Mariola Jakacka. Po uroczystym otwarciu wernisażu każdy z komendantów w kilku zdaniach opowiedział poruszającą historię, którą dane było mu przeżyć, przedstawiającą smutne losy mundurowych, którzy słowa ślubowania wypełnili do końca składając najcenniejszą ofiarę - swoje życie. Po uroczystym otwarciu wystawy każdy z obecnych  gości w zadumie oglądał obrazy przedstawiające tragiczne losy ludzi, którzy zginęli na służbie.

Wystawa to inicjatywa Fundacji Dorastaj z Nami, która swoją opieką otacza dzieci strażaków, policjantów, żołnierzy, ratowników górskich, których rodzice zginęli lub zostali poszkodowani na służbie. Warto pamiętać, że mundur zakłada człowiek, który po pracy chciałby wrócić do domu, do swoich bliskich. Niestety - czasem nie wraca.

Kampania pokazuje historie, które są znane z serwisów informacyjnych i gazet, z innej, prywatnej strony. Na stronie Fundacji www.dorastajznami.org można lepiej poznać historie zmarłych bohaterów – rodziców podopiecznych Fundacji Dorastaj z Nami. Dowiedzieć się jakie mieli pasje, jak spędzali czas wolny, za czym najbardziej tęsknią ich dzieci. Możemy zobaczyć jakimi ludźmi byli na co dzień.

Wystawę na zamku można oglądać codziennie od poniedziałku do piątku w godzinach od 9.00 do 16.00, a w weekendy od 10.00 do 18.00.

Źródło: KPP Racibórz, Zamek Piastowski Racibórz

  • Wernisaż na Zamku Piastowskim w Raciborzu, gdzie komendanci służb mundurowych z Raciborza oglądali wystawę